scorecardresearch.com Zulmetten Nura ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Zulmetten Nura

Zulmetten Nura

Yazar : M. Şemsettin Günaltay

Sayfa Sayısı : 360

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


1883’te Erzincan’da doğan Şemseddin Günaltay, Üsküdar Ravza-yı Terakki ve Vefa İdadisi’ni bitirmiş, Dâru’l-Muallimîn-i Âliye’nin fen şubesinden mezun olmuş; Arapça, Farsça, dinî ilimler okuyarak icazet almıştır. Daha sonra ise Fransa’ya giderek Lozan’da fizik ilimleri tahsil etmiştir. Öğretmenlik ve yazarlık yapmış, İttihad ve Terakki Fırkası’nda mebusluk yapmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla Atatürk’ün emriyle İstanbul CHP teşkilatını kurmaya memur edilmiş, TBMM’ye Sivas mebusu olarak girmiştir. Ayrıca 1961 yılındaki vefatına kadar Türk Tarih Kurumu’nun da başkanlığını yapmıştır.
Zulmetten Nura, Balkan faciasının elemli günlerinde yazılmıştır: Midilli adasında Yunan istilasının kara günlerini geçirdikten sonra İstanbul’a iltica eden Şemseddin Günaltay, burada da Çatalca istihkâmlarını döğen Bulgar toplarının tehdidine şahit olmuş, fakat bütün bu felâketlere rağmen milletteki hayat kabiliyetinden ümitsiz olmamıştır.
Mazinin ibret sahifeleri, hâlin fecaat levhaları karşısında yazarın hissettiği samimî duygularla istikbali kurtaracak esaslı ve büyük inkılâba zemin hazırlamak gibi ma’sumane bir arzusu bu eseri meydana getirmiştir. Eserin birkaç bine varan birinci baskısı iki-üç ay zarfında bitmiştir.
Önce Doğu’yu adamakıllı öğrenen; sonra Batı’yı hakkıyla tanıyan; her iki cihanın ilimlerini, fenlerini, âdetlerini, sosyolojisini yıllarca tetkik eden Şemseddin Günaltay, bu kitapta kendi deyimiyle milletin yaralarını deşmek, sebep oldukları felâketleri teşhir etmek, vatanı bütün bütün batmaktan kurtaracak yollan aramak istemiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963