scorecardresearch.com Vazifelendirmede Peygamber Metodu ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Vazifelendirmede Peygamber Metodu

Vazifelendirmede Peygamber Metodu

Yazar : Hasan Yenibaş

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : IŞIK YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsanlığa gönderilen en büyük rehber olan Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), vahyin yol göstericiliği altında muhataplarını tanımış, değerlendirmiş ve yetiştirmiştir. İnsan tanıma, kabiliyetleri tespit etme ve karakterleri doğru değerlendirme ile ilgili O''nun sünnetinde bizlere yol gösterici nitelikte pek çok misal bulunmaktadır. O, her terdi farklı hususiyetleriyle değerlendirmiş, onların kabiliyetlerinin inkişafına zemin hazırlamış ve herhangi bir kimsenin zayi olup gitmesine fırsat vermemiştir. Yani, muhataplarının kabiliyetlerini tespitte öyle isabet etmiştir ki istihdam ettiği hiç bir kişiyi değiştirme ihtiyacı duymamıştır. Meselâ, Halid b. Velid''e "Seyfullah" demişse Halid, hayatı boyunca Allah''ın kılıcı olmuş ve komutan olarak hiç yenilgi yüzü görmemiştir. Bu çalışmada farklı disiplinlerin inceleme sahasında yer alan insan unsurunun değerlendirilmesi meselesi Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) uygulamaları çerçevesinde ele alınmaktadır. Böylece içtimai hayatın her sahası için insan yetiştirmiş ve kadrosunu en verimli şekilde kullanmış olan Peygamberimizin, kabiliyetleri nasıl tespit edip değerlendirdiğini, insan vazifelendirmede gözettiği ilkeleri, insan unsurunu verimli kullanma adına yaptığı uygulamaları, farklı kişilikteki sahabilere yaklaşımını vs. öğrenme imkânı elde etmiş olacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963