scorecardresearch.com Türkçe Açıklamalı EL-HİZBÜ`L-KUR`ANİYYÜ`L-EKBER ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkçe Açıklamalı EL-HİZBÜ`L-KUR`ANİYYÜ`L-EKBER

Türkçe Açıklamalı EL-HİZBÜ`L-KUR`ANİYYÜ`L-EKBER

Yazar : Bediüzzaman Said Nursi

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : Nesil Yayınları

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Nesil Yayınları tarafından yayımlanan Türkçe açıklamalı El-Hizbü`l-Kur`âniyyü`l-Ekber İlahiyatçı Kenan Demirtaş tarafından hazırlandı. Hat ve tezhibi Refet Kavukçu`ya ait olan eser çok önemli özelliklere sahip. Örneğin her sayfada geçen Allah-u Teâlâ`nın isimleri farklı renkte ve aynı hizada sunuluyor. Buna ilave olarak Arapça sayfaların hemen karşısında meâlinin verilmesi, duaları mânâlarıyla birlikte okuma ve anlama imkânı sağlıyor. Bizzat Üstad Bediüzzaman tarafından Kur`ân`ın en sevaplı âyet ve sûreleri derlenerek bir Kur`ân hizbi şeklinde hazırlanan El-Hizbü`l-Kur`âniyyü`l-Ekber Kur`ân`ın tamamını her zaman okuyamayanlar için de büyük öneme sahip. Üstad, derlediği bu Kur`ân hizbini "Benim hususî virdim ve Risale-i Nur`un üstadı ve menbaı (kaynağı)? ve "Her bir harfi binlerce sevap ve Cennet meyvesi kazandıran bir hizb? şeklinde niteler. Emirdağ Lâhikası isimli eserinde Bediüzzaman bu eser hakkında mealen şöyle der: "Hizbü`l-Kur`ânü`l-Muazzam`ın hem fevkalâde ehemmiyeti, hem faydaları, hem okumasında hiçbir vesvesenin gelmemesi, hem bütün Kur`ân`ın en sevaplı âyetlerinin ihtivası, hem Risale-i Nur`un bütün esaslarını ve hakikatlerini cem etmesi, hem herkese, hususan her vakit bütün Kur`ân`ı okumaya fırsat bulamayan ve hafız olmayanlara tamam Kur`ân`ın bir kudsî numunesi, hem tamam Kur`ân`ın tevafuklu baskısında bir misal-i musağğarı ve müjdecisi, hem maddî ve lâfzî ve mânevî parlak bir i`câz göstermesi gibi pek çok hâsiyetleri (özellikleri) var ve bu mübarek Üç Aylar`daki pek çok bereketlere ve nurlara ve sevaplara medardır (vesiledir) ve onun baskısına ve neşrine çalışanlara çok büyük hayırlar kazandırır.? "KUR`AN HİZBİ? GELENEĞİNİN DEVAMI İslam tarihi boyunca, başta bazı Sahabîler olmak üzere İslâm büyükleri, kendi meslek ve meşreplerine hitap eden ayetleri bir araya getirip kendileri için birer "Kur`ân Hizbi? yapmışlar, dua ve zikir mânâsında bunları bir vird gibi devamlı okumuşlardır. Mecmuatü`l-Ahzab isimli eserde yer alan Hazreti Üsame (r.a.), Hazret-i Osman (r.a.), İmam Gazâlî (k.s.) gibi zâtların Kur`ân hizipleri buna örnek olarak gösterilebilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963