scorecardresearch.com Temel Sarf Bilgiler ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Temel Sarf Bilgiler

Temel Sarf Bilgiler

Yazar : Hüseyin Turhal

Sayfa Sayısı : 268

Yayınevi : ENSAR NEŞRİYAT

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünyadaki bütün dinlerin muhatabı insanlar yahut daha az kapsamlı bir ifade ile kendi mensuplarıdır. Din mensuplarının dini ve dinin prensiple-li anlayıp yorumlayabilmeleri daha çok sosyal ve kültürel durumlarıyla ilgilidir. Bu sebeple dinin aslî metinlerini, emir ve yasaklarını anlayacak, yorumlayıp değerlendirecek ve gerektiğinde uygulayacak olan insanın, o metin ve ifadelerden kastedilen anlama vâkıf, eğitimli, sosyal ve kültürel alanda belirli bir seviyeye gelmiş olması son derece önemlidir. Bununla bir­likte din mensuplarının önemli bir kısmının belirtilen vasıfları taşımadıkları, taşıyanların ise kesin esaslar dışında, farklı anlaşılmaya müsait olan esasları, kendilerine göre yorumlayıp, değişik sonuçlara ulaşmaları, hemen her dinde görülen bir husustur. Bu sebeple bütün dinlerin bünyesinde kesin esaslar dışında, insanların dini anlayış ve yorum farkına dayanan, belirli standarda ulaştığında mezhep yahut fırka ismiyle anılan ekolleşmeler ve onların dü­şünce sistemini benimseyen cemaat yahut topluluklar daima mevcut ola­gelmiştir.
Bazı durumlarda mezhepler mevcut bulunduğu halde, bu sistemi de­vam ettiren gruplar yahut sosyal bünyeyi teşkil eden topluluklar bulunma­yabilir. Bu takdirde mevcut sistemi, düşünce konusunda bir değer olarak kabul edip faydalanmak daima mümkündür. Tabiidir ki, mezhep dediğimiz oluşumları iyi anlayabilmek için, mezhebin bağlı bulunduğu dinin ana pren­siplerini, tarihini, din mensuplarının zaman içinde karşılaştıkları değişik olaylar ve bunları yorumlama ve değerlendirme tarzlarıyla, ana bünyede ortaya çıkan gruplaşmaların sebeplerini iyi bilmek gerekir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963