scorecardresearch.com Tek Başına Bir Ümmet ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tek Başına Bir Ümmet

Tek Başına Bir Ümmet

Yazar : Necmettin Şahinler

Sayfa Sayısı : 125

Yayınevi : İNSAN YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geçirdiği rûhani seyrin amacı Hz. İbrahimin gökler rûh ve yer nefs zahir ve batın hakkında yakin sahibi olmasını sağlamaktır. O “Ben Allahtan başkasına ilahlık yakıştıranlardan değilim” diyerek yüzünü Fatıra yani “her an yeni bir şende” olan Allaha çevirir. Böylece ona göklerin ve yerin melekûtu gizlilikleri gösterilir. Zira Tevhid Hakikat Bilgisinin çeşitli mertebeleri vardır. Önceleri gerçek bir yıldız gibi bir doğar bir batar idrakimizde. Sonra Ay sonra Güneş gibi daha uzun ve etkili aydınlanmalar olur. Öyle bir gün gelir ki artık bu idrak hiç kaybolmadan devamlı bizi etkisi altında tutar. Bu idrakin zindeliği her dem devam eder.
Hz. İbrahimde bu idrak de dahil bütün arazın idraki de silinmiş tüm varlığı ile kendini bütün bu görünenin ardındaki Hakikate teslim ederek Onun Zatının ummanında şu kelimeleri terennüm ederek bir katre gibi yok olmuştur “Ey kavmim Ben her ne olursa olsun sizin Hakka şerik ortak kıldığınız şeylerden uzağım. Çünkü Hakktan başkasının varlığı yoktur. Bu kadar hakikatlerin tecellisinden sonra Hakktan başkasına varlık isnat etmekle müşrik olamam. Ben yüzümü özümü Zat ı Hakka çevirdim. Her türlü masivadan uzağım kendi varlığımdan bile geçtim. Bu halimle rûh göklerini ve nefs yerlerini var eden Zat ı Hakka teslim oldum. Artık Onun vechinden gayri her şeyin helakte olduğunu ilmel yakin aynel yakin ve hakkal yakin idrak etmiş olanlardanım.”
Sonunda ise hem kesrette Vahdeti hem Vahdette kesreti idrak edecek bir marifete ulaşmıştır. Söz Hz. İbrahim ve ona uyanların duasıdır “Ey Rabbimiz Sana güveniyor ve Sana yöneliyoruz Çünkü bütün yolların varışı Sanadır. Ey Rabbimiz Bizi hakikati inkar edenler için bir oyun ve eğlence aracı yapma. Ve günahlarımızı bağışla. Çünkü Sensin tek Kudret ve Hikmet sahibi ”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963