scorecardresearch.com Tefsir Anlayışı ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tefsir Anlayışı

Tefsir Anlayışı

Yazar : İsmail Albayrak

Sayfa Sayısı : 235

Yayınevi : NİL YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülkemizde son kırk yıldır verdiği sayısız vaaz, seminer, konferans ve kaleme aldığı pek çok eserle düşünce dünyamızda önemli bir yeri olan muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin tefsir anlayışını ele alan kitap, Hocaefendi’nin modern Kur’an okumaları bağlamında nerede durduğuna cevap arıyor. Geleneğin inkâr edilmesinden ziyade hem eski hem de mevcut müktesebatı yeniden gözden geçirip ileriye dönük bir sentezin gerçekleşmesine önem veren Hocaefendi’nin Kur’an tefsirine getirdiği dinamik yaklaşımlar, eserde tüm detaylarıyla ele alınıyor. Özellikle son yıllarda ilâhiyat camiasında tartışma konusu olan Kur’an’ın tarihselliği(!) başta olmak üzere, Kur’ân’ın toplanması, yedi harf ve kıraatler meselesi, meal ve tefsir meseleleri, Kur’ân’da isrâiliyat, muhkem ve müteşabih ayetler, ilmi tefsir anlayışı, ahkam ayetleri, ‘Kur’an’da nesih var mı yok mu?’ gibi tefsir usûlü meseleleri, Hocaefendi’nin kendine has yaklaşımları ile geniş bir yelpazede değerlendiriyor. Ömrü boyunca Kur’an-ı Kerim’i referans alan mütefekkirin, ayetleri izah etmedeki farklı yaklaşımlarını örneklerle izah eden eser, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin tefsir anlayışının istikamet ve itidal üzere olduğunu ilmî bir kalemin uzmanlığında yeniden gözler önüne seriyor. Kur’an-ı Kerim’in tüm zaman ve mekanları aşan yönünü anlamak, son mesajın evrenselliğinde yeni keşiflere yelken açmak isteyenler için Fethullah Gülen Hocaefendi’nin TEFSİR ANLAYIŞI, ilahiyatçı Doç.Dr. İsmail ALBAYRAK imzasıyla Nil Yayınları’ndan çıktı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963