scorecardresearch.com Tasavvuf ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tasavvuf

Tasavvuf

Yazar : ABDÛLBÂKİ GÖLPINARLI

Sayfa Sayısı : 302

Yayınevi : MİLENYUM YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Addülbâki Gölpınarlı ; günümüz edebiyat tarihçilerinden olup (12 Ocak 1900 – 25 Ağustos 1982) , istanbul’da idâdi son sınıfta öğrenimini yarıda bırakarak, Mütareke’den sonra Alaca (Çorum) ilçesinde ilkokul öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Düşman işgalinden kurtulunca (6 Ekim 1923) İstanbul’a gelerek liseyi ve Edebiyat Fakültesi’ni (1930) bitirmiştir. Konya,Kayseri,Kastamonu,Balıkesir ve İstanbul-Haydarpaşa liselerinde edebiyat öğretmenliklerinde bulunmuştur. Sonra Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Farsça lektörü olmuş; doktorasını vererek, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden metinler şerhi de okutmuştur. Profesör agreje olarak, İstanbul Edebiyat Fakültesine atanmıştır. Burada İslâm Türk Tasavvuf Tarihi ve Edebiyatı okutmuş olup 1949’da kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır. Türkiyat ve İktisat Fakültesi Mecmualarında, İslâm Ansiklopedisi’nde pek çok incelemeleri, külliyat halinde Mevlâna yayınları bulunan, Fûzûli,Nedim ve Yunus Emre Divanlarını da önsözler ve notlarla zenginleştirip bastırmış, Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk’ını da neşre çevirerek ilmi bir şekilde yayınlamış olan Gölpınarlı’nın divan şiiri ve tasavvuf konularında, kültür ve edebiyat tarihimize büyük katkıları olmuştur.


‘Bulut gibidir Sufi; her yere;
her şeye gölge salar, yağmur
gibidir; herkesi sular, Sufi’yi
dışı bezenmiş gördünmü
bilki içi harabolmuştur…’

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963