scorecardresearch.com Siyah İnci-Bilal-i Habeşi ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Siyah İnci-Bilal-i Habeşi

Siyah İnci-Bilal-i Habeşi

Sayfa Sayısı : 120

Yayınevi : İNKILAB YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Rasûlullah’in vefati Bilâl’in ruhunda derin yaralar açmisti. Baktigi her yer, dag tas O’nu hatirlatiyordu. Artik kendinde Medine’de kalacak gücü bulamiyordu. Hz. Ebu Bekir’in bütün israrlarina ragmen oradan ayrilip Sam’a gitti. Iki yil sonra gördügü bir rüya Bilâl’i yine Medine’ye sevkedecekti. Rasûlullah ona uyku âleminde “Beni ziyaret etmeyecek misin?” demisti. Uyanir uyanmaz yola çikmaya hazirlandi. Medine’de Ravza-i mutahharanin yaninda Hz. Peygamber ile geçirdigi günleri düsünerek gözyaslari akitiyordu. Kendisini Hz. Hasan ile Hüseyin gördü. Hâtiralari daha bir tazelendi. Fecir vakti ondan ezan okumasini rica ettiler. Medine’de Rasûlullah’tan sonra hiç ezan okumamisti. Rasûlullah’in “Kalk Bilâl, ezan oku” emrini almaya öylesine alismisti ki, ondan sonra ezan okumaya yüregi dayanamiyordu. Son olarak Medine’de ezan okumaya karar verdi. Sabah ezani için Mescid’in damina çikti. Etrafa bakindi. Gördükleri ,yine o günleri bütün canliligiyla gözünün önüne getirdi. Onun tekbirlerini duyan Medineliler yerlerinden firlamis, ezani dinlemeye baslamislardi. Dag tas âdeta Rasûlullah’in hasretiyle tutusmustu. Birinci sehadetten sonra, insanlar kadin erkek, genç ihtiyar, “Rasûlullah mi geldi?” diyerek hasretle sokaklara dökülmüslerdi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963