scorecardresearch.com Sergüzeşt Aşka ve Âşıklara Dair ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sergüzeşt Aşka ve Âşıklara Dair

Sergüzeşt Aşka ve Âşıklara Dair

Yazar : LÂLIZADE ABDÜLBAKI

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Melami Büyükleri
Tahir Hafizalioğlu’nun yayına hazırladığı bu eser, Lâlizade Abdülbaki Efendi’nin, “Sergüzeşt” adını vererek yazdığı bir kitap olup, Göynük’te medfun Ömer Sikkiyni yani Bıçakçı Dede’den gelen meşhur melamiler hakkında bilgiler taşımaktadır.
Melamiler hakkında bilinenler genellikle tatmin edici olmaktan uzak, yetersiz bilgilerdir. Melamiler kendileri ve yolları hakkında bilgi vermekte ketum davrandıklarından bu hususta yazılı kaynaklar da çok sınırlı kalmıştır.
Melamiler, iyiliği dışına vurmayan ve kötülüğü içinde gizlemeyen, tanınmak, bilinmek ve farkedilmek istemeyen kimselerdir. Kılık ve kıyafetlerinden, davranışlarından ve sözlerinden manevi halleri asla anlaşılmaz. Riyadan kaçınmayı ahlakın en önemli şartı sayar ve bunu hakkıyla uygulamaya çalışırlar. Bundan dolayı gösterişten pek fazla korkarlar. Bununla beraber hayırlı işlere, farz ve nafile ibadetlere sımsıkı yapışmaktan asla geri kalmazlar.

Bu kitabın yazılılış sebebi, Melamilik hakkındaki yaygın yanlış kanaatleri düzeltmek amacı güdüldüğü belirtilmiş, bu arada Hak Yolu’na girenlerin öncelikle dikkat edecekleri hususlar anlatılmış, Allah’ın yer yüzündeki halifesi ve Peygamber Efendimizin tam varisi olarak alemde tasarruf eden zamanın kutupları da tanıtılmıştır. Kitabın arkasına bir de sözlük eklenmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963