scorecardresearch.com Sempozyum - 7 ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sempozyum - 7

Sempozyum - 7

Yazar : Nesil

Sayfa Sayısı : 204

Yayınevi : Nesil Yayınları

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Prof. Dr. Yunus A. Çengel Bediüzzaman "Hiç bir günahkar başkasının günahını yüklenmez" (En`am Suresi, 164) ayetini, "en adil bir düstur-u KurAni" olarak takdim etmektedir. Bir müslümanın sayısız masum insan, hayvan ve bitkinin imhasına sebep olan kitle imha silahlarını kullanması mümkün değildir. Doç. Dr. Faruk Karaca İslam Kültüründe cihat kavramının savaş manasından başka, genel olarak; zamana ve zemine uygun bir tarzda "mücadele" kavramıyla ifade edilebilecek bir çok anlam yüklendiği söylenebilir ki, bu sempozyumun adına düzenlendiği Said Nursi`nin hayatı ve eserleri bu yaklaşıma en güzel örneklerden birini teşkil etmektedir. Doç. Dr. İsa Yüceer Said Nursi verdiği eserleriyle insanın endi varlığına ve çevresine bakarak tevhid inancına ulaşmasının yollarını göstermiş önemli bir şahsiyettir. İnkarcının ikna olması için sunulmuş, aklı ikna edici önemli deliller getirmiştir. Yrd. Doç. Dr. Nurettin Turgay Hayatını imanı anlatmaya ve İslamı yaşamaya adayan Bediüzzaman Said Nursi, hürriyet aşığı bir insandı. O, risalelerinde eşitlik, hürriyet ve adalet kavramlarına geniş yer vermiştir. Ona göre hakiki iman, bu ilkelerden ayrı düşünülmez. Dr. Mustafa Ulusoy Said Nursi zamanımız için çok uygun bir modeldir. Nursi kendisine yapılan zulüm ve haksızlıkların uyandırdığı çaresizlikle yüzleşebilme cesareti göstererek nefretin tuzağına düşmemiş; öte yandan da ontolojik bir eylemlilik biçimiyle mücadelesini yürütmüştür. Dr. Necati Aydın Nursi`ye göre, artan maddi imkanlarla birlikte, gelişmiş ülkelerde yaşanan bireysel ve sosyal problemlerdeki artış kapitalizm krizinin göstergeleridir. Bu krizden çıkış yolu ise insanı bütün cismani ve ruhani duygularıyla anlayıp, herbirini meşru dairede tatmin etmekle onu hakiki mutluluğa ulaştırmaktır. Dr. Suad Alkan Modern sanat ve kuantum fiziğinin yeniden maneviyatlaşmadaki rolü, Bediüzzaman`ın gösterdiği reçeteler, "global", Doğu ve Batı ötesi düşüncesi çerçevesinde yeni bir dünya dilinin, yeni bir insanlık medeniyetinin doğması anlamı taşıyacaktır. Dr. Vehbi Karakaş Bazen kış uzayabilir; karıyla borasıyla, hiddetiyle şiddetiyle gitmiyorum dercesine hükmünü sürdürmek isteyebilir. Üzülmeyiniz ve umutla hizmetinize devam ediniz. Dondurucu soğuklara direnen nazlı ve narin çimenler ve kalın kar tabakalarının altından süren çiçekler baharın müjdesini vermektedir. "Bediüzzaman Çiçeği" de böyle bir kışın ve karın altından sürüp çıkmadı mı? M. Said Özdemir Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri , hayatının son otuz senesi hapis, sürgün, işkence, hücre hapsi, daimi gözetim ve sıkıntı içinde geçtiği halde, hiçbir şekilde emniyet ve asayişi bozacak bir hadiseye ve şiddete sebep olacak bir olay, bir şiddet çıkarmamıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963