scorecardresearch.com Seide Nursi ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Seide Nursi

Seide Nursi

Yazar : Nizamettin Melikoğlu

Sayfa Sayısı : 142

Yayınevi : NESİL YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Rîsale-î Nur tê nagîhîjin, an naxwazin têbigîhîjin. Ji wanşitrê ve ku ez, mamosteyekî medreseyekî ku ketîye çehltika skolastîk im. Ez tim bi zanistên erênî/pozitif, zanistên nujen u bi felsefeya wan mijul bum. Di vî babetî de, pirsgirêka herî kur min çareser kir. Teverê di vî babetî de, min hinek berheman nivîsand. Lê ez wusa leystikên mentiqê nizanim, hîlebazîyên felsefê re jî, guh nadim. Ez jîyana hundurî ya civatê, hebuna wî ya arîşe/me’newî, wîcdan u bawerîya wî tînim ziman; bi tenê li ser Tewhîd u Îmanê ku Qur’an wan saz kirîye, dişuxulim, girşa/si- tuna civaka îslamê ev e. Dema ku ev biheje, civat namîne.”
Seyda Bedîüzzeman rewş u kêmasîyên ci-vakî yên Kürd, Türk u Ereban baş fehm ki-rîye. Jibo perwerde ki- rin u gihîştina wan, jibo ji holê rakirina nexweşînên civakî jî, saz kirina avahîyên nujên yên perwerde-yîyê ku tê de zanistên dînî u fennî têne fêr kirin, pêwist dîtîye. Bi tenê bi zanebuyînê, bi tevgera müsbet/pozitîf feqîrtî, îxtîlaf u îstibdad/dîqtatorî ji holê dikaribu rabuya. Jibona vê yekê projeyan çê kirîye u jibo pêk anîna van projeyan serî li rayedarên birêvebirîyê xistîye. Heyya wefata xwe, hem civatê hem jî birêvebiran li ser van rastîyan hişyar kirîye.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963