scorecardresearch.com Rüya Tabirleri Ansiklopedisi (Roman Boy) ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Rüya Tabirleri Ansiklopedisi (Roman Boy)

Rüya Tabirleri Ansiklopedisi (Roman Boy)

Yazar : A. Sami Yavuz

Yayınevi : Sağlam Yayınevi

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İslami Esaslara göre RÜYA TABİRLERİ Düşler rüya görmeden bir gün önce veya daha evvelki günlerde başımızdan geçen hadiselerle ilgili uyarıcı şeyler veya duygusal ve pisikolojik etkenlerden meydana gelir. İslamiyette Rüya Hz. Muhammet''e inen vahyin sadık rüya ile başlaması ve Kuran-ı Kerim''in ayetlerinde anlaşıldığı gibi,muhtelif peygamberle rüya ile bir takım vuku bulacak hadisler hakkında işaretler verilmesi,rüyanın yalnız İslam dininde değil,eski dinlerde de ehemmiyetini belirtmektedir. Mesela Hz. İbrahim''in oğlunu kurban etmek hususunda gördüğü rüya bir amel etmesi ve onu bir emir-ilahi telakki etmesi,rüyanın inkar edilemeyecek bir şey olduğunu ispat etmektedir. Mevlena Celaleddin-i Rumi''nin meşhur Mesnevi''sini şerh eden büyük İslam bilgilerinden Sarı Apdullah,rüya hakkında söyle demektedir. "İslam’da iki nevi ruh vardır : Biri hayvani ruh,öteki rahmani ruhtur. Hayvani ruh daima insandan ayrılmaz tuzun eti muhafaza ettiği gibi insanı korkmadan korur. Rahmani ruh ise insana uyku halinde alemi melekutu seyrettirir: ahvalli gaybı havassa aksettirir." Rivayetlere göre; Bir gün Hz.peygambere Ebu Kutade El-Ensari adındaki bir sahabe gelerek: -Ya resulullah demiş, beni hasta eden rüyalar görüyorum. Hz peygamber de ona şu karşılığı vermiş: -Kötü rüya gördüğün zaman "EUZÜ BİLLAHİ MİNEŞŞEYTANİRRACİM" dersen,o rüyanın sana zararı dokunmaz.Aynı zamanda bu rüyayı kimseye anlatma...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963