scorecardresearch.com Pir Sultan Abdal / Üçüncü Ölmem Bu Hain ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pir Sultan Abdal / Üçüncü Ölmem Bu Hain

Pir Sultan Abdal / Üçüncü Ölmem Bu Hain

Yazar : Esat Korkmaz

Sayfa Sayısı : 154

Yayınevi : ALEV YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • PİR SULTAN’ın kavgasına katılma, sıkıntıları “lokma” yapıp, umutları “evrenselleştirmek” demektir.
 • Alevilik-Bektaşilik, düşünceyi “dogmalar”ın hizmetine sokan, “halk çalışsın yönetenler yesin” düzeninin sürmesinden yana olan bir “resmi ideoloji” altında ezilen Anadolu insanının özgürleşme, sömürüye başkaldırı eylemi olarak belirdi.
 • Anadolu insanı özlemini, “gönül erleri” biçiminde “kişiselleştirdi”. Onlara “olağanüstü” yetiler verdi. Bu “gönül toplumun gereklerine göre düzenlenecek bir yaşam için egemene “isyan” ettiler. Kıyıma uğramalarına karşın, kan akıtmadan “gönül suyu” sunarak, Anadolu’yu içten ele geçirdiler.
 • Alevilik-Bektaşilik, “özgürlük, demokrasi ve dayanışmayı” üretmenin; sorunları bu dünyada çözmenin “aracı” oldu.
 • Toplumda ezilen, sömürülen sınıflar temelinde “çıkarları ve umutları” bir olan Alevi-Sünni tüm insanları kucaklayan, “özgür yuttaş”ın öne çıktığı gerçek kardeşliğin düşünsel temellerini yarattı.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963