scorecardresearch.com Peygamberliğe Reddiye ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Peygamberliğe Reddiye

Peygamberliğe Reddiye

Yazar : Abdülgani Seni

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : BİLİM VE ÜTOPYA KİTAPLIĞI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


EBÛLALEL MAARRÎ
Divanından Seçmeler
Cumhuriyet Kadrosu Abdulgani Seni’nin Kaleminden

Bundan tam bin yıl evvel yaşamış bir adamın, Maarrî’nin, bu­gün için söylenmiş denecek kuvvette ortaya attığı, serbest, açık, dosdoğru fikirlerini okumak, insana de­rin bir zevk verir ve o büyük filozofa hak ettiği hayranlığı yaratır.

Dindar olanlara bu iki beyitiyle şöyle hitap ediyor: Ey yollarını şaşırmışlar uyanınız, uyanınız!.. Si­zin dininiz, eskilerin uydurdukları bir aldatmacadır. Onlar, bununla dünyalık toplamağa koyulmuşlar ve ele geçirmişler, nihayet ölüp gitmişlerdir. Şu kadar ki alçakların kurdukları bu kaideler, bu inançlar ya­saya gidiyor.


Eğer büyük suç işleyen kimse, Allah''ın takdiriyle -alnının yazısı icabı olarak- bunu yapmağa mec­bur ise, onun bu yaptıklarından dolayı ceza görmesi, zulümdür; haksızlıktır. Allah, madenleri yarattığı zaman, kılıçların ondan yapılacağını biliyordu. Bir takım insanlar, onunla kan döktüler. Bir takımları da, bineklerinin gemlerini, nallarını yaptılar. Sen sa­kın vicdanının ateşinde pervane olma!.. Göğsün, vicdanın en büyük ızdırapları, bir nevi parlayan yangınlardır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963