scorecardresearch.com Neyi Arıyorsan Osun Sen ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Neyi Arıyorsan Osun Sen

Neyi Arıyorsan Osun Sen

Yazar : Necmettin Şahinler

Sayfa Sayısı : 117

Yayınevi : İNSAN YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Farkında olalım veya olmayalım yaşam doğumdan ölüme bir arayışın adıdır. İnsan arayan varlıktır. Ama insan bu alemde çoğu zaman neyi aradığını bilmediğinden bazen bulduğunu da anlayamaz. Aslında aramak var oluşun hürriyetin bir göstergesidir. Şekli ne olursa olsun tüm arayışların altında insanın Allah ile olan o ezeli asli birlikteliği vardır. Aramak kaybettiğinin farkında olmak aradığının eksikliğini yüreğinde derinden duymaktır.
Her insanda kendinden ve kendinde her insandan bir parça bulmayanlar arayıştan habersizdirler. Aramak ayrılıklardan yana derdi olanların işidir. Aramak koparıldığı sazlığa özlem hasret duyan Neyin feryadıdır. Aramak “Aşka uçarsan kanatların yanar” diyene “Uçmazsam kanat neye yarar” diyebilmektir. Aramak durdurak bilmeksizin sürekli yürümenin adıdır. Kısaca aramak kendini bulmak aradığını kendinde bulmaktır. İnsanın değeri aradığı şeyde gizlidir. Yere göğe sığmadım inanan kişinin kalbine sığdım diyorsa Allah öyleyse ne arıyorsak kendimizde aramalıyız. Hacı Bektaş Velinin dediği gibi “Her ne arar isen kendinde ara Kudüste Mekkede hacda değildir.” Hakk aşıklarından Ganiyy i Muhtefiye göre de “Tûr i Sinada değil Hakikat sinendedir alem i Kübra sensin Kalem Levh Arş sendedir Artık derûnuna göç keşfet bu avalimi Buna muvaffak olan ebediyyen zindedir.”
Anlaşılıyor ki herkes kendi suyunu kendi beden toprağında arayacak çıkaracaktır. Bu yüzden Gayret Asasını nefs taşına vuranlar ancak aradıkları suyun “on iki göze”den kendilerine sunulduğunu göreceklerdir. Aramak ne kadar var olmaksa kaybetmek de o kadar yok olmaktır. Aslında aramak bazen bulmaktan daha güzeldir. Zaten bulanlar da geriye dönmeyenlerdir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963