scorecardresearch.com Mezhepler Tarihi Ve Şah İsmail ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mezhepler Tarihi Ve Şah İsmail

Mezhepler Tarihi Ve Şah İsmail

Yazar : Ziya Şakir

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : CEVAHİR YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, Şah İsmail''in hayatını, "Mezhepler Tarihi" çerçevesi içinde ele alıyor. Bu noktadan sonra olup bitenler ise tarihtir.
"Sultan Selim Anadolu''da binlerce Alevi halkı öldürttükten sonra İsmail''e birbiri ardınca düşmanca mektuplar yazdı."
"1514''te Osmanlılar, iyi eğitilmiş ve ateşli tüfek ve toplarla donanmış ordularıyla, Kuzeybatı İran''ı zapt ettiler."
"İsmail, sefere çıkmış bulunduğu Orta Asya''dan, zapt olunma tehlikesi içinde kalan kendi başşehri Tebriz''e yardım için aceleyle geri döndü."
"Sert bir mücadele içinde geçen savaşta, Selim ve yüz yirmi bin kişilik ordusu, İsmail''in ateşli silahtan yoksun, yetmiş bin kişilik kuvvetini yendi. İsmail, yaralandı ve kuvvetlerini toplamaya çalışırken yakalanma tehlikesi geçirdi."
"Osmanlılar, boşalan Tebriz''e kolaylıkla girdiler. Fakat Osmanlı ordusunda bir isyan çıkması yüzünden Selim, geri çekilmek zorunda kaldı. İsmail kuvvetlerini toplayacak vakit kazanmış oldu.1517''de kuzeybatıya hareket ederek, Gürcistan''daki Sünni aşiretlerini hakimiyeti altına aldı."
Ve Çaldıran Savaşı...                                         

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963