scorecardresearch.com Makamat ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Makamat

Makamat

Yazar : Hariri

Sayfa Sayısı : 486

Yayınevi : KABALCI YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ortaçağ Arap toplumlarında adap edebiyatı kitle kültürü içinde çok önemli bir yere sahipti. Müslümanlık öncesi ve sonrası Arap edebiyatında genellikle din dışı konularda yazarın düşüncelerini eğitilmiş insanlara edebi bir üslupla ve anekdotlarla anlatması tekniğidir. Makamat adap türü içinde yazılan birbirinden bağımsız hikayeciklere verilen addır. Hariri''nin Makamatı da bu türün en güzel örneğin sayılır.

Makamat müsecca usulü ile cümlelerin sonu veya ortası kafiyeli hale getirilmiş 50 hikayecik olarak yazılmıştır. Bu hikayelerin kahramanı Ebu Zeyd dünyayı dolaşmış bilgili bir belagat ustasıdır. Söylentiye göre Saidi Nursi Siirt''in tanınan şahsiyetlerinden Fethullah Efendi''yi ziyaret eder. Fethullah Efendi Saidi Nursi''nin bilgisini ölçmek amacıyla ona sorular sorar. Her sorusuna kolayca cevap vermesi bahsettiği her kitabı okuduğunu söylemesi üzerine Fethullah Efendi bilgisinden emin olduğu Saidi Nursi''nin bu kez de zekasını test etmek ister ve ona Hariri''nin Makamat''ından birkaç satırı sadece iki defa okuyup ezberleyebilir misin der. Makamat''ı sadece bir kez okuyup ezberleyen Saidi Nursi''nin bu hafıza gücü karşısında hoca kendisine Bediüzzaman lakabını verir.

Hariri''nin Makamat''ı sadece XII. yy Arap edebiyatının bugüne dek kalabilmiş şaheserlerinden biri değildir yazıldığı dönemde ve daha sonraları da ünü sınırları aşmış birçok farklı dile çevrilmiştir. Bunlar arasında Yehuda el Harizi Judah ben Solomon Al Harizi 1165 1225 ''nin çevirisi oldukça meşhurdur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963