scorecardresearch.com Kürtlerin Din Kültürü Tarihi ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kürtlerin Din Kültürü Tarihi

Kürtlerin Din Kültürü Tarihi

Yazar : Tori

Sayfa Sayısı : 150

Yayınevi : BERFİN YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Tarih bilimini , köklü olarak dinsel ve mitolojik düşüncenin etkisi altında olması ile kavimlerin
toplumsallaştığı ve geliştiği kabul edilir. Dinsel ve mitolojik düşüncenin etkisiyledir ki Kürt kökeni Hurrili boylar, Önasya''da M.Ö. 2 binlerde ulus olma aşamasına gelmiştir. Hurrili boyla, başlangıçta Hint-Avrupa kökenli ve ulusal tanrılarını kutsamada birleşirlerken, kendi yerel tanrılarını kutsamada ayrılıyorlardı. Bu nedenle merkezi bir yönetimde toplanamıyorlardı. Dış baskıların artması sonucu Hurrili boylar tanrılarını kurdukları panteonlarında toplamış; bunun sonucu olarak merkezi bir yönetimde birleşmiş; devlet, konfederasyon ve de imparatorluklarını kurmuşlardır. Hurri ülkesinde ilk panteon Kerkük''te, ikinci panteon Urartu konfaderasyonu döneminde Van Gölü bölgesi Musa Sir Şehrinde kurulmuştur. Her biri, üç yüzer yıl yaşayan panteonlar dönemi, Hurrili boyların Önasya''da en güçlü oldukları dönemdir. Bu dönemlerin dışında Hurrili boylar hep güçsüz ve dağınıktır. Hep talan, yıkım ve kırıma uğramışlardır. Hurri homojen kültürünün ürünü olan Hurri dinsel ve mitolojik düşüncesi çoktanrılı dönemde yayıldıkları ülke ve bölge halklarını, oradan Helen ülkesini etkisi altına alarak evrensel bir boyut kazanırken, daha sonraki düalist düşünce döneminde Kürt kökenli Hurrili boylar merkezi bir yönetimden yoksun kalmışlardır. Kendi yerel beylerinin yönetimde olmalarına karşın çeşitli bölge devletlerinin egemenliği altına girmişlerdir. Bu da kendi içinde, düalist düşünce tarzında dini akımların doğmasına ortam hazırlamıştır. Bu akımların en sonuncusu
olan Yedizilik günümüze değin uzanarak yaşamını sürdürmüştür. Kürtlerin büyük çoğunluğunun Müslümanlığı benimsedikleri M.S 9-10. yüzyıllara değin Kürtlerin tümü Yezidi idi. Yediziikte Kürtler''in tarihleri boyunca benimsedikleri dini inançlarını görmek olasıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963