scorecardresearch.com Kur'an-I Kerim Ve Türkçe Anlatımı (Ciltli) ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kur'an-I Kerim Ve Türkçe Anlatımı (Ciltli)

Kur'an-I Kerim Ve Türkçe Anlatımı (Ciltli)

Yazar : Bekir Sadak

Sayfa Sayısı : 608

Yayınevi : ÖTÜKEN YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

“Sahibinin tercümesi” olma niteliğine haiz iki meal. Birincisi merhum Hasan Rıza’nın hattıyla birlikte ve ciltli, ikincisi yalnızca Türkçe metindir. Dil, rivayet, dirayet bakımından ün yapmış müfessirlerin yorumları gözden geçirildikten sonra Kur’an-ı Kerim’in metni üzerinde ciddi bir çalışma yapılarak meydana getirilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in muhtevasını en iyi şekilde kavradığı gibi, tercümesi dilimizin üslup ve ifade anlayışına en uygun şekilde yapılmıştır. Kur’an-ı Kerim aynı zamanda kendisinde hitabet üslûbu hakim olan örneksiz ve ulaşılmaz bir edebiyat şaheseridir. Mealler yayınlanırken bu önemli özelliğin nispeten ihmal edildiğini söylemek haksızlık olmaz. Arap Dili’nin özelliklerini ve edebiyatının sırlarını bilmeden yapılan çeviriler Kur’an-ı Kerim’in ruhunu aksettirmekte yetersiz kalır. Bekir Sadak Hocaefendi bu hususu önemsemiş ve mealini kaleme alırken bu boşluğu doldurmaya, güzel ve akıcı bir Türkçe kullanmaya özen göstermiştir. “Konular değiştikçe üslûbun akışı da kıvrımlar gösteren bir çizgi üzerinde sürüp gider; ve renk renk, birbirinden güzel ahenklerin birleşmesinden insan ruhunu okşayan bir ses musikisi meydana getirir.Kur’an’ın mucize oluş sırlarından biri de buradadır.” Meal, Kur’an-ı Kerim’in bu üstünlüğünü üslûp ve anlatım bakımından muhafaza etme gayretindedir. Eser, tercümenin aslın yerini alamayacağı bilincinden yola çıkarak, ahkâm çıkarma bakımından hukukî bir kaynak olma iddiası taşımamaktadır. Bunun yanında bugüne kadar Türkçe’de yapılmış en güzel meal olma iddiasındadır. Dil ve edebiyat bakımından Zemahşerî’nin tefsiri, âyetlerin açıklanması bakımından Elmalılı Hamdi Yazır ile Ebussuûd Efendi’nin tefsirleri esas alınmıştır. Âyetler numaralanarak alt alta sıralanır. Mânânın bir âyette tamamlanmadığı yerlerde noktalamalarla mânâ irtibatı sağlanır. Pek çok meallerin aksine orijinalinde olduğu gibi parantez kullanılmaması tercih edilmiş, Arapça’nın söylenmeden anlaşılan mânâları metnin içerisinde zikredilmiştir. Gerekli görülen yerlerde devrik cümlelerden istifade edilmiştir. Eserin maksadı Kur’an-ı Kerim’in Türkçesi’ni güzel bir üslûpla daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaştırmaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963