scorecardresearch.com Kamil Mürşidin Portresi ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kamil Mürşidin Portresi

Kamil Mürşidin Portresi

Yazar : Necmettin Şahinler

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre ile Sohbetler

Türkiye’nin ilk Atom Mühendisi, danışman ve yazar Ahmet Yüksel Özemre’nin 1996 yılında Trabzon Kuzey TV’de Necmettin Şahinler’in sunumuyla yaptığı iki sohbet ve aynı yıl Trabzon’da verdiği bir konferans, Necmettin Şahinler tarafından ses kayıtlarından deşifre edilerek kitap haline getirilmiştir. İşte bu eser böylece meydana gelmiştir.
Eserde konuşma metninin doğallığı muhafaza edilmiş, konuşmalarda doğal olarak kullanılan Osmanlıca kelime haznesinin açıklanması için eserin sonuna “Mini Sözlük” eklenmiştir.

Tarikatlar ilk safiyetleri içinde birer İlm-iLedün okulu iken kurumsallaşmalarının kaçınılmaz sonucu olarak yavaş yavaş yozlaşmış ve bu, Türkiye’de, Cumhuriyet idaresinin tekkeleri kapatmasıyla sonuçlanmıştır. Ama bu kapatma tarikatları ortadan kaldıramamış, olsa olsa, faaliyetlerini pekala da mümkün olabilecek bir denetimin dışına, gizliliğe taşımıştır. Bir tarikat kolunun, bir tekkenin ekseni insanları manevi yolda reşid kılma dirayeti ve selahiyetiyle donatılmış olan Kamil Mürşid’dlr. Böyle bir kemale erişmek her babayiğidin kan değildir. Bunun çok zor ve çok sıkı disiplinli bir hazırlığı ve olağanüstü bir gayreti gerektiren bir yolu-yordamı vardır. Bunu başarıyla tamamlamayan bir kimseye Şeyhlik, Mürşidin icazeti asla verilmez. Ama eğer denetim yoksa, böyle bir eğitimi ve kem3ali olmayan kötü niyet sahibi ham ervaha da gün doğmuş olur. Pekçok saf insanın düzmece şeyh ve mürşidlerin tuzağına düşmekte olduğuna medya da son senelerde ışık tutmuş bulunmaktadır. Bu kitap, işin aşinası olamıyan fakat tarikata girmeğe heves edenlerin ne git tehlikelerle karşılaşabileceklerine dikkati çekmekte; gerçek manevi mürebbi olan Kam Mürşidler ile bu yolun kalpazanları arasındaki farkların idrak ve temyiz edilebilmesi için de bir takım somut kriterler sunmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963