scorecardresearch.com Hızır / Hak Yol ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hızır / Hak Yol

Hızır / Hak Yol

Yazar : Özcan İnce

Sayfa Sayısı : 344

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Talip, pire pir olmakla güncellemeyi başlatan olmalıdır. Talip nuru pak insandır. Yanıp, yunup, soluk verip, ax diyen axret olandır. Paklık axretlik olmaktır. Axın kabul etmediği paklanmış sayılmaz.

Talip ax ile paklanandır. Paklanmak yedi ziyaretin axı ile tebreklenip, yedi ocağın külüne yüz sürmekle mümkündür. Paklığı olmayanın rızalığı olmaz. Canların rızalığı olmadan da rıza şehri kurulmaz. Talip parstan dönen gönül rızalığı getiren Selman misali divane derviştir.

Cocukluğumuzda beyaz kefen rengi iç çamaşırlarımızla sabah güneşinin doğuşuyla aç karnına Şilan ağacının kızıl çubuğundan yapılmış çemberden geçerek, ya ziyaret olan bir çeşmenin suyundan ya da yedi çeşmeden getirilmiş 21 Mart sabahı alınmış sudan içerdik. Bu ritüeli yaşayarak gördüm biliyorum. Bu ateşte pişmeden, bu sudan içmeden talip olunmaz.

Yol sürmek ateş çemberinden geçmektir.”

Alevilik ile ilgili herkesin bir söz söylediği günümüzde, Aleviliğin sadece sembol ve terimlerden ibaret olmadığını, kimilerine göre bir din kimilerine göre bir meshep olmasından daha öte bir yaşam felsefesi olduğunu, doğayla ekolojiyle iç içe olan bu yaşam felsefesinin tarihi köklerininde çok derinlerde bulunduğunu gerçek yaşamdan somut verilerle anlatmaya çalıştığımız bu kitapla Aleviliğin gerçek tanımını ve kimliği bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963