scorecardresearch.com Hazreti İnsan ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hazreti İnsan

Hazreti İnsan

Yazar : Rabia Christine Brodbeck

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : SUFİ KİTAP

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Hz. Ali Efendimiz buyurmuşlar: ‘İlim bir nokta idi, câhiller onu çoğalttılar’. Sormuşlar, O ilim şehrinin kapısına: ‘O nokta nedir efendim?’ ‘Vahdetdir, birliktir’.
İşte yazılan her şey, konuşulan her konu o tevhid noktasını, o birlik sırını anlatır. Bu kitap da öyle… Bu kitap da vahdet pazarından bir dükkân… Bu dükkânda kârlı alış-veriş yapmak için; benliği satmalı, aşkı almalı…”
Ömer Tuğrul İnançer
İsviçre’nin Basel şehrinde doğup, 12 yaşında bale eğitimine başlamış, 18 yıl Londra’da bale ve modern dans eğitimi görmüş olan Rabia Christine Brodbeck, 1986 yılında New York’ta İslâm ve tasavvufla tanışmıştır. 1987 yılında Müslüman olan yazarın Keşkül, Altınoluk, vb. gibi çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve röportajları yayınlanmıştır. 2007 yılı için yazarın hayatı; “Avrupa’da İslâm” isimli proje dahilinde, TRT’nin Avrupa Birliği için hazırladığı belgesel programa konu olmuştur.
Brodbeck’in daha önce yayınlanmış olan Fakr’a Övgü ve Modern Dansçının Dönüşümü adlı iki eserinden sonra Hazreti İnsan isimli eseri Nisan ayı içinde Sufi yayınlarından çıktı.
Eserde İslâm-tasavvuf kültüründeki ‘Hazret’ kavramı merkeze alınmak suretiyle, insanın yaradılış sırrı yani her insanın velî olabilme imkân ve potansiyeli, Allah’ın kullarına karşı duyduğu sevgi ve muhabbet ekseninde insanın bu dünya hayatındaki manevî gelişiminin seyri anlatılıyor. Buna göre eğer varlığımızın köklerine geri dönersek, bütün var oluşun kaynağını bulursak, insanoğlunun mizacını ve kim olduğumuzun gerçek anlamını keşfedeceğiz.
Allah insanı en güzel vasıflarda, en yüce bir mahlûk olarak yaratmıştır ki bu aslında O’nun insana olan iltifat ve teveccühünün bir göstergesidir, diyen yazar kendi şahsında insanın kemalat arayışının samimi bir modelini de sunmaktadır.
Allah’a yakınlık ve mahremiyeti hisseden; aşka, kemale, ilahî güzelliğe, Hakk’a hayran olan bir kalbin hikâyesini dinlemek isteyenler için, Brodbeck’in kitabını tavsiye ediyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963