scorecardresearch.com Günümüzde Tasavvuf ve Tarikat Anlayışı ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Günümüzde Tasavvuf ve Tarikat Anlayışı

Günümüzde Tasavvuf ve Tarikat Anlayışı

Yazar : C. Merziye Karaca

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : BİLGE YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tasavvuf; saflaşma, arınma anlamına gelmektedir. Kulluğu şekilcilikten çıkarıp, ulûhiyetin ve rububiyetin karşısında acziyetle boyun eğmek, kulluğu özde hissetmektir. Böylece imanın hakikati ortaya çıkacak, insanî özellikler Yaratıcı’ nın istediği tarza bürünecektir. Tasavvuf; işin özünde Kur’ an ayetleriyle başarılan bir arınma çabası ve yöntemi olarak değerlendirilebilir.
İnsanın nefsini kötülüklerinden arındırması, saflaşması kolay değildir. Bu; insanın Kur’ an ve sünnet ışığında hayat boyu vereceği bitmeyen bir mücadeledir.
Saflaşma adına başlayan ve Peygamberimize dayandırılan tasavvuf yolculuğu yüzyıllar sonrası ne yazık ki, Kur’ an’ın özünden uzaklaşarak birçok sapkın görüşün çöreklendiği, pek çok kişinin hatalara sürüklendiği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde tasavvuf ve tarikat anlayışı sorgulanamaz bir doğru olarak bilinmektedir. Oysa mutlak doğru, tek yanılmaz gerçek; Kur’ an’ı Kerim’dir. Çünkü O, Allah’ın koruması altındadır. Kur’ an dışında her bilgi sorgulanabilmeli ve Kur’ an ayetleri ile karşılaştırılarak yanlışlıklardan arındırılmalıdır.
“İşte bu (Kur’ an), bizim indirdiğimiz mübarek bir Kitap’tır. Buna uyun ve Allah’tan korkun ki size merhamet edilsin.” ( Sad /29)
“Kur’ an’ı kesinlikle biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız.” (Hicr /9)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963