scorecardresearch.com GÜNÜMÜZ BULGARİSTAN ALEVİLİĞİ ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
GÜNÜMÜZ BULGARİSTAN ALEVİLİĞİ

GÜNÜMÜZ BULGARİSTAN ALEVİLİĞİ

Yazar : İlyas Üzüm

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sarı Saltuk Dede’nin daha Selçuklular zamanında beraberinde binlerce Türkmenle gelmesi ve dergahını kurarak yerleşmesinden bugüne, Balkanlar Alevîlik ve Bektâşîliğin yeşerdiği, boy atıp sürgün verdiği bir coğrafya olmuştur. Nitekim, kökü Osmanlılar dönemine uzanan Alevîlik ve Bektâşîliğin Balkanlar’daki gerçek yayılışı Bulgaristan’da da kendisine uygun gönüller ve mekanlar bulmuştur. Doç. Dr. İlyas Üzüm’ün, 1998-1999 öğretim yılında Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak bulunduğu sırada, bizzat bölgede yaptığı araştırmalardan, söyleşilerinden, okumalardan damıttığı bu “bilimsel” çalışma, Bulgaristan Alevîliğini anlamamıza katkıda bulunuyor.

İlyas Üzüm, yüz binlerce soydaş ve dindaşımızın yaşadığı Bulgaristan’daki Alevîliği ele alırken önce tarih ve nüfusa değiniyor, ardından etnik ve dini kimliği inceledikten sonra, Allah-Muhammed-Ali inancının yansımalarını konu ediniyor. İbadetlerin yapılış biçiminden uygulanan Alevî erkanlarına kadar birçok konuya parmak basan İlyas Üzüm’ün eseri sadece Bulgaristan Alevîliği’ni değil, aynı zamanda genel olarak Alevîliği anlamak ve yorumlamak için okura yeni pencereler açıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963