scorecardresearch.com Gönül Sultanlarımız ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gönül Sultanlarımız

Gönül Sultanlarımız

Yazar : Prof. Dr. Hüseyin Algül

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eserde, Hz. Peygamberin müjdelediği iki ayrı beldeye, iki ayrı zaman diliminde İslâm ordularıyla birlikte yürü­yen ve sefer esnasında vefat ederek şehitlik rütbesini kazanıp oralar­da toprağa verilen iki seçkin sahabi ve aradan yüzyıllar geçse de onların hayat anlayışlarını ışık edinen bir Allah dostu her kesimden insanımızın kolayca anlayabileceği ve takip edebileceği bir üslupla tanıtılıyor: Eyyûb Sultan, Hala Sultan, Emir Sultan.
Hala Sultan (Ümmü Haram binti Milhan), Medinelidbdülmuttalib’in annesi Selma Hanım ta­rafından Sevgili Peygamberimizin akrabasıdır. Peygamber Efendimiz sağlığında bu hanımefendiyi ilk de­niz gazasına katılacaklar arasında olmakla müj­delemişti. Yıllar sonra bu müjde gerçekleşti. Kabri hâlen Kıbrıs Larnaka''da Tuzla denilen yerdedir.
Ebû Eyyûb el-Ensârî hazretleri de Medineli olup, aynı kanaldan Sevgili Peygamberimizin akrabası sayılır. Medine’ye hicretten sonra Mescid-i Nebî’nin bitişiğine Peygamber Efendimizin ikamet edeceği odalar yapılıncaya kadar Resûl-i Ekrem (s.a.v) bu zatın evinde yedi ay misafir kalmış­tır. Dolayısıyla Ebû Eyyûb (r.a.) İslâm tarihine "Mihmandâr-ı Nebî: Peygamberimizi konuk eden kişi" diye geçmiştir. Ayrıca fet­hi müjdelenen beldelerden İstanbul seferine katılmış ve hastalanarak -sefer hâlinde olması itibariyle şehîden- vefat etmiş ve sur dışında topra­ğa verilmiştir. Hâlen kabri, İstanbul’da Eyüp semtindedir.
Esere konu olan üçüncü zat, Seyyid Şemseddin Muhammed (Emir Sultan) Hazretleridir. Bu zât Buhara’da doğmuş, Yıldırım, Çelebi Mehmed ve II. Murad devirlerinde hizmetini Bursa’da îfa etmiş, herkes tarafından çok sevilmiş, bütün Osmanlı Türkiyesi’nde tanınmış bir Allah dostudur. Hz. Peygamber’in yolundan yürümüş, Ashâb-ı Kiram’ın çizgisini takip etmiştir. Kabri Bursa’da kendi adı ile anılan semttedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963