scorecardresearch.com GERÇEĞİ ARAYIŞ - AKIL VE İMAN ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
GERÇEĞİ ARAYIŞ - AKIL VE İMAN

GERÇEĞİ ARAYIŞ - AKIL VE İMAN

Yazar : Papa 2. Jean Paul

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gerçeği Arayış/Akıl ve İman; İsa’nın Çilesi filmiyle dini çevrelerin dikkatlerini üzerine çeken yönetmen Mel Gibson’un da hayatını beyazperdeye aktarmaya karar verdiği Papa II. Jean Paul''un kendi kaleminden yazdığı tek eser...

Nisan 2005 tarihinde ölen Papa II. Jean Paul,1978 yılında Papalık makamına seçilmişti. Katolik aleminin ruhani liderlerinden olan II. Jean Paul kendinden önceki papalara göre diğer dinlere karşı daha açık olmuştur.

Suriye’nin başkenti Şam’a (6 Mayıs 2001) giden Papa II. JohnPaul, ünlü Emevi Camii’ni ziyaret ederek de tarihe geçmişti.Çünkü ilk kez Romalı bir Papa Müslümanlarca kutsal sayılan bir ibadethaneye girmişti. Papa II. Jean Paul, burada yaptığı konuşmada, ‘Müslümanların ve Hıristiyanların karşılıklı saygı ve diyalog içinde bir toplum olabileceğini; bir daha karşı karşıya gelen iki topluluk olmayacaklarını’ söyleyerek gelecek adına umut vermişti.

II. Jean Paul‘un papalığa seçilişinin 20.yılında kaleme aldığı ‘Fideset Ratio’ Akıl ve İman risalesi, Hıristiyan dünyasında geniş yankılar uyandırmıştı. Bu risalede, insanlığın teknik gücündeki büyük ilerlemenin, yüce değerlere dair canlı ve yenilenmiş bir bilinç ihtiyacını ortaya çıkardığını söyleyen Papa II. Jean Paul, felsefe ile dinin, akıl vevahyin ilişkileri konusunda önemli değerlendirmelerde bulunmaktadır. Dini şahsiyetli ve felsefi birikimiyle ‘Evrensel Gerçeğe’ diyaloga ve özeleştiriye vurgu yapan Papa II. Jean Paul, dikkatle okunmaya ve tartışılmaya değer bir metin ortaya koyuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963