scorecardresearch.com Fethullah Gülen'in Sünnet Anlayışı ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Fethullah Gülen'in Sünnet Anlayışı

Fethullah Gülen'in Sünnet Anlayışı

Yazar : Prof. Dr. İbrahim Canan

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : UFUKÖTESİ YAYINLARI

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hocaefendi gibi milyonları peşinde sürükleyebilen bir zâtın, şerefli eslafımızın tarzı ve yolu üzerine bin beş yüz yıllık geleneğimize uygun şekilde Kur''an''a, sünnete sâhip çıkması, geleneğimizi, dinimizi tahkim etmesi son derece önemli bir hâdisedir, başlı başına bir tarihtir. Bunun, tahkiki olarak bilinmesi, bu noktadaki propagandalara prim verilmemesi gerekir.
Hocaefendi “ilmü''l-hadis” konusunda gelenekçidir ve tamamiyle Ehl-i sünnet çizgisindedir. Resulullah''ın sünnetine Abdullah İbnu Ömer (r.a.) kadar bağlı, İmam Gazâli veya İmâm Rabbânî kadar âşıktır. Bütün fikriyatını, dâvasını, hedeflerini, metotlarını sünnet hadis hazinesinden çıkardığı cevherler ve güherlerle dantel dantel, yol yol işlemiştir. Gâye-i hayal kıldığı davası, bütün detaylarıyla risâlet-i Muhammediye''nin dâvasıdır.
Hocaefendi, hadis ilmiyle ilgili olarak, yeni bir usul (metodoloji) kaidesi koymak, geçmişte benimsenmiş uygulanmış olan esaslardan birini veya bir kısmını tenkit etmek, tâdil etmek, reddetmek gibi bir tavra girmez. Hattâ “Usul-i fıkhın yeniden gözden geçirilmesini ve geçmiş müdevvenatın bütünüyle taranarak alternatif bir usûlün ortaya konulmasını şart” görmesine rağmen hadis usulü için böyle bir gerekten söz etmez.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963