scorecardresearch.com FATİHA TEFSİRİ ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
FATİHA TEFSİRİ

FATİHA TEFSİRİ

Yazar : Hüseyin Özcan

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hacı Bektaş Veli,  13. yüzyılda Anadolu’da yaşamış, Balkanlar başta olmak üzere fikirleri bir çok coğrafyada Bektâşî tarikati vesilesiyle yayılmış  önemli bir  mutasavvıfımızdır.  Onun hakkında  araştırma yapan uzmanlar:  Makâlât, Fâtiha Tefsiri, Şathiye, Hacı Bektaş’ın Nasihatleri, Şerh-i Besmele, Hadîs-i Erbaîn Şerhi, Makâlât-ı Gaybiyye ve Kelimât-ı Ayniyye adlı eserlerin  ona aitliği konusunda yaygın bir kanaate sahiptirler. Bu eserlerden bazıları  Latin harflerine aktarılmış, sadeleştirilmiş, Arapça ve Farsça yazılmış olanlar da başta Makâlât olmak üzere tercüme edilmek suretiyle  çeşitli araştırmacılar tarafından yayınlanmıştır.    Alevilik/Bektâşilik hakkında araştırma yapan pek çok bilim adamı tarafından Hacı Bektaş Veli’ye ait  eserler arasında gösterilen ve şimdiye kadar nüshası bulunamayan eserlerden birisi de Fâtiha Tefsiri’dir.
Yard. Doç. Dr. Hüseyin Özcan İngiltere’de yaptığı araştırmalar sırasında British Museum Library’de yazma eserleri incelerken Hacı Bektaş Veli’nin Makalât’ıyla bir arada istinsah edilmiş olarak Fâtiha Tefsiri ‘ni bularak, eserin Hacı Bektaş Veli’nin Besmele Tefsiri eseri ile benzerliklerinden hareketle Fatiha Tefsiri’nin de Hacı Bektaş Veli’ye ait oluşuyla ilgili bazı tespitlerde bulunmuştur. Daha sonra Süleymaniye Kütüphanesi’nde de aynı eserin bir başka nüshasını bularak her iki eseri karşılaştırmış, her iki metin arasındaki farklılıklara da işaret edilmiştir.
Eser, isminden de anlaşılacağı üzere Kuran-ı Kerim’in ilk suresi olan Fâtiha’nın kelime kelime tefsiridir. Müellif dinî-tasavvufî gelenek içinde yaygın olarak tercih edilen metnin bâtıni manalarını tefsir ederek eserini oluşturmuştur. Eserde Fâtiha Suresi’ndeki kelimelerin sayıları ve bu surede kullanılmayan harflerle ilgili tasavvufi yorumlar yapılması eserin dikkat çekici bir özelliğidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963