scorecardresearch.com Evvele Yolculuk ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Evvele Yolculuk

Evvele Yolculuk

Yazar : Sadık Yalsızuçanlar

Sayfa Sayısı : 208

Yayınevi : SUFİ KİTAP

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hikmetin dili, sembol ve sükuttur lakin “aşk söyletir /dert ağlatır” sırrından hareketle, Muhammedî nurun çeşitli düzeylerdeki tecellilerinden söz açan böylesi bir konuşmanın ülkemizin nadide bilgin ve araştırmacılarından Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç’la yapılması kaçınılmazdı. İrfan düşünce tarihinin en yetkin araştırmacılarından Kılıç’la özellikle Mağripli büyük bilge Muhyiddin İbnü’l-Arabî’yi eksene alarak konuştuk. Sufilik düşüncesini merkeze alarak felsefe, edebiyat, şiir, sanat, politika konuştuk.

İlahî aşkın sırlarından, Efendimiz’in (sav) hakikatinden, hermetik bilgelikten, kadim Yunan’daki “sophia”dan, nazarî tasavvufun tarihinden, Şeyh-i Ekber’in zengin dünyasından, Kur’ân’ın tevil ve tefsirine ilişkin yöntemlerden ve sırlardan söz ettik.

Nazarî tasavvufun tarihi bir bakıma Muhyiddin İbnü’l-Arabî ile başlıyor. Bunu sorduk hocaya. İrfanî geleneğin gürbüz damarları, Şeyh-i Ekber’den mutlaka beslenmiştir ve bu etki günümüzde de sürüyor.

Kılıç, tasavvufun bütün semavî öğretilerin bâtınî boyutu olduğunu söylerken, irfan ve hikmet gelenekleri arasındaki farkı da vurgulamayı ihmal etmiyor.

Cüneyd-i Bağdadî’nin ifadesiyle, “Allah’ın bizi bizde öldürüp Kendinde ebediyen diri kılması” olan tasavvuf, nebilerin varisleri olan kâmil velilerin, bilgelerin ve irfan ehlinin, aşk, irfan ve velayet yoludur.

Yine bir başka ifadede tasavvufun, “hâdis olanın kadîm olana bitişmesi” anlamına gelen saf ve katışıksız tevhidin de özü ve esası olduğu düşünülecek olursa, kâmil veliler bir bakıma, bir tecdid gerçekleştirmiş olan nebilerin varisleri olarak zihnimizi tevilin içine çekiyor, bizi evvel olana, kökene götürüyorlar.

Biz de Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç hoca ile, “evvel”e doğru bir yolculuk gerçekleştirmek üzere söyleştik. İrfan merkezli her şeyi konuştuk. Bu açıdan kitap hoş bir sohbet üslubunda oldu. Hiç şüphesiz dikkatli okuyucu satır aralarından çok fazla demir leblebi bilgi ayıklayacaktır. Biz konuşturduk gerisi size kalmış…

Hoca ile yaptığımız bu kapsamlı söyleşi dışında, kitapta Yüzakı dergisinin 22. sayısında (Aralık, 2006) Hz. Mevlânâ’ya ilişkin kendisiyle yapılan söyleşiden ve hermetik felsefe üzerine Divan (c.V) dergisinde çıkan yazısından da katkılar bulunuyor. Hocanın yoğun işleri arasında bu kitabı ondan koparmada ısrarla ve azimle çalışan Sufi Yayıncılık’ın değerli editörü Emine Eroğlu ile son okumayı yapan, hocanın talebelerinden Ercan Alkan’a ve emeği geçen herkese şükran borçluyuz.

Kusurlar bizden, güzellikler O’ndandır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963