scorecardresearch.com Din Nedir? ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Din Nedir?

Din Nedir?

Yazar : Aleksey Tolstoy

Sayfa Sayısı : 215

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kaknüs’ün yayınladığı Düşünce Serisi’nden bir Tolstoy klasiği daha!
Tolstoy, “Din Nedir?”başlığı altında topladığı yazılarında bu soruyu oldukça geniş bir yelpaze içinde dile getiriyor ve cevabı arıyor. Dini, toplumu oluşturan çok önemli bir unsur olarak değerlendiren Tolstoy’a göre din, ahlaktan başlayıp aşka kadar uzanan bir dizi kavram etrafında insan ilişkilerini belirleyen ve betimleyen bir perspektif olarak nitelendirilebilir. İnanma ihtiyacı insan için çok temel bir ihtiyaçtır ve inançlarından arındırılmış bir insan yaşama tutunma konusunda epeyce zorluk çeker. Öte yandan Tolstoy, dinin siyasete alet edilmesini insanın özündeki “şeytan”a bağlar ve “özünde herkes tarafından paylaşılan hakikatleri o kadar basit, o kadar anlaşılır ve bütün insanların kalbine o kadar yakın” olan dinin yokluğunda “şiddete dayalı hayvani hayat”ın doğduğunu söyler.
Tostoy kitabının ikinci bölümünde ise “Aşkın ve Şiddetin Kanunu”nu anlatıyor ve şöyle diyor: Bunları yazıyorum, çünkü Hıristiyan dünyasının insanlarını korkunç maddi sıkıntılardan ve daha da önemlisi her geçen gün gömüldükleri manevi yozlaşmadan kurtaracak tek şeyi biliyorken, üstelik kabir kapısının eşiğine gelmişken susamam.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963