scorecardresearch.com Biz Bu Hayatın Neresindeyiz ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Biz Bu Hayatın Neresindeyiz

Biz Bu Hayatın Neresindeyiz

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Biz Bu Hayatın Neresindeyiz”, alt başlığıyla “Risale-i Nurlar’dan Sosyal Meselelere Çözümler” Mehmet Akar’ın son kitap çalışması.
Akar’ın yeni kitabı Risale-i Nur’un sosyal meselelere tuttuğu bir ayna. İçerisinde sevgiden hürriyete, iktisattan işsizliğe, cehalete, kadına, propagandaya kadar pek çok konuda Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin dikkatleri ve sosyal problemler için önerdiği çözümler yer alıyor. Yazar Risale-i Nur’u yine Risale-i Nu’run ışığında sade, anlaşılır bir dille açıklarken konuyu tarihi olaylar, nükte ve hikayelerle süslüyor. Alıntıları yaptığı eserler Bediüzzaman’ın fazla bilinmeyen kitapları: Münazarat, İşarat, Divan-i Harb-i Örfî, Hutbe-i Şamiye, Hakikat Çekirdekleri...
Kitabın en güzel yanı probleme değil çözüme yönelik olması ve çözümlerin Kafdağı’nın ardına saklanmamış olması. İçerisinde bulunduğumuz durumun vehametini dile getiren onca eserden bu özelliğiyle ayrılıyor. Her formül uygulanabilir, her hedef varılabilir cinsten. Önerilen her çözüm nerede olduğumuz kadar hedefe olan uzaklığımızı ölçmeye yarayan kilometre taşları. İlke olarak benimsenip sosyal hayata aktarılmaları imkan dahilinde şeyler. Zamana ve olaylara çevrilmiş Kur’anî, net, temel doğruları benimsemeye yönelik ve ümit aşılayan bir bakış açısı..
.....
Mehmet Akar bu çözümleri görünür kılmakla gerçekten önemli bir hizmeti ifa ediyor. Ortaya çıkardığı tablo İslami, İslami olduğu için de insani ve evrensel bir toplum modeli. İslam’ın ne olup olmadığının bile Müslüman kimlikler üzerinde sorgulandığı günümüzde sosyal bir reçete mahiyetinde “Biz Bu Hayatın Neresindeyiz”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963