scorecardresearch.com BİR NEFES BALKAN ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
BİR NEFES BALKAN

BİR NEFES BALKAN

Yazar : MURAT KÜÇÜK

Sayfa Sayısı : 104

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


MURAT KÜÇÜK, GAZETECİ VE ARAŞTIRMACI KİMLİĞİYLE OKURU BALKAN İLLERİNE, ANADOLU’DAN AYRI DÜŞMÜŞ “EVLAD-I FATİHAN”IN HÜZÜNLÜ VE GURBETLİ COĞRAFYASINA DOĞRU BİR YOLCULUĞA ÇIKARIYOR. 20. YÜZYILIN MİLLİYETÇİLİK DALGASININ BÖLÜP PARÇALADIĞI, SINIRLARI TEKRAR ÇİZDİĞİ BALKAN COĞRAFYASININ BUGÜNÜNE GEÇMİŞİYLE BİRLİKTE BAKIYOR MURAT KÜÇÜK, ÜSKÜP’TE BURSA’NIN EZAN SESİ YANKILANAN YEŞİL YAMAÇLARINI HATIRLIYOR, TETOVA’DA, PİRLEPE’DE ARNAVUTÇA, TÜRKÇE DİNLEDİĞİ NEFESLERİN VERDİĞİ DUYGUYU İZLİYOR. BALKAN COĞRAFYASINDA DİNLEDİĞİMİZ “NEFESLER” DİYOR, “BÖLÜNMEZ” VE HALA YAŞAYAN BALKAN’I ONLAR ANLATIYOR EN ÇOK. BİR SEHAYAT ESERİ OLAN MURAT KÜÇÜK’ÜN ÇALIŞMASI, OSMANLI’DAN KALAN BALKANLARI VE BALKAN RUHUNU ANLAMAYA ÇALIŞIRKEN TEMEL OLARAK BEKTÂŞÎLİĞİN MAKEDONYA VE ARNAVUTLUK’TAKİ TARİHİNİ, BUGÜNÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR.

MAKEDONYA ŞEHİRLERİNDE TÜRK VE ARNAVUT BEKTÂŞÎLER’LE VE TİRAN’DA ARNAVUT BEKTÂŞÎLERİ’NİN DEDEBABASI REŞAT BARDİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER, SÖYLEŞİLER İSE TARİHİN VE BUGÜNÜN CANLI TANIKLARI ARACILIĞIYLA BALKANLAR’DAKİ BEKTÂŞÎLİĞİN SESİNİ DUYMAMIZI SAĞLIYOR. “BİR NEFES BALKAN”, MURAT KÜÇÜK’ÜN AKICI VE GÜZEL ÜSLUBUYLA, SEYAHAT SIRASINDA ÇEKİLMİŞ BELGE NİTELİĞİ TAŞIYAN FOTOĞRAFLARIYLA BALKANLAR’DA BEKTÂŞÎLİK ÜZERİNE “BİR NEFES”TE OKUNACAK TİTİZ BİR ÇALIŞMA.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963