scorecardresearch.com Bir Kuran Şairi ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Kuran Şairi

Bir Kuran Şairi

Yazar : Dücane Cündioğlu

Sayfa Sayısı : 665

Yayınevi : KAPI YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kur’an Şâiri, kolay kolay eskimeyen bir sesin ve sözün sahibiydi. İnanan ve inandığı gibi yaşayan biriydi! Dürüst muhaliflerinin bile ahlâkına ve bilgisine toz kondurmadıkları, konduramadıkları bir dâvâ adamıydı. İddiası vardı, dâvâsı vardı, uğrunda her türlü eziyet ve cefâya katlandığı sevdâsı vardı.
Kur’an Şâiri hakkında birileri, “hurafelere takılan adam” tabirini kullanmıştı. Binaenaleyh bu kitap, onu o “hurafeler”den tezkiye etmek için değil, bilâkis onun “hurafelerini” hâlâ takip edenlerin bulunduğunu ve dahî, “hurafelerinin” zerresini bile fedâ etmeyi düşünmediklerini hatırlatmak için yazıldı.İstiklâl Marşı dolayısıyla hafızalarımızda Milli Şair unvanıyla yer alır Mehmet Âkif Ersoy. Ersoy’un farklı bir unvanı da Kur’an Şairi olmasıdır. Mehmet Âkif Ersoy, Sefahat, Çanakkale Şehitlerine, İstiklâl Marşı gibi büyük eserlerin haricinde, Kur’an Meâli de kaleme alımıştır. 21 Şubat 1925 tarihinde, Kur’an-ı Kerîm’in Türkçe tercüme ve tefsiri için, 53 imzalı önergenin TBMM’de kabul edilişinin ardından tercüme için aldığı eğitime uygun olarak, Mehmet Âkif’ten başkasının ismi geçmemişti. Buna rağmen, hakkında en fazla makale ve inceleme kaleme alınan Mehmet Âkif Ersoy’un Kur’an Meâli’ne dair kimsenin detaylı bir inceleme yapmaması da şaşılacak bir durumdur. 1981’den beri Kur’an-ı Kerîm’i temel uğraşı alan ve incelemelerini Kur’an merkezinde yapan Dücane Cündioğlu, Mehmet Âkif’in Kur’an Meâli’ni ele alıyor, Bir Kur’an Şâiri isimli incelemesinde. Âkif’in tercüme denemelerini, Cumhuriyet’in ilk Kur’an Tercüme denemeleriyle mukayeseli olarak ele alıyor. Cündioğlu, TBMM’nin kararını, Âkif’in görevi üstlenişini, meâlin yazım safhasını, Âkif’in tercümelerini, konuya dair mektuplaşmaları ve diğer bütün belgelerle beraber meâli inceliyor. 27 Aralık, ölümünün 74. yıldönümünde şaire yakışan bir inceleme…

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963