scorecardresearch.com Bhagavad Gita / Gandhi'ye Göre ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bhagavad Gita / Gandhi'ye Göre

Bhagavad Gita / Gandhi'ye Göre

Yazar : Mohandas K. Gandhi

Sayfa Sayısı : 255

Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tanrı’nın Türküsü’ anlamına gelen Bhagavad Gita, ünlü Hint Destanı Mahabharata’nın 700 mısralık bir bölümüdür. ‘Gandhi’ye Göre Bhagavad Gita’, Gandhi’nin 24 Şubat-27 Kasım 1926 tarihleri arasında Hindistan’ın Ahmedabad kentindeki Sathyagraha Zaviyesi’nde yaptığı konuşma metinlerinden meydana gelmiştir. Gandhi, politik faaliyetten uzak kaldığı bu dönem içerisinde kendini Gita’yı Sanskrit’ten yerel dil olan Gucarati’ye tercüme etmeye adamıştı. Gandhi’nin her sabah çevresine toplanan dava arkadaşlarına Gita’nın tefsiri niteliğinde yaptığı sohbetler yazıcısı, Mahadev Desai ve zaviye sakinlerinden Puncaphai tarafından kaleme alınıyordu. Bu metinler 1955 yılında Hindistan hükümeti tarafından İngilizce’ye tercüme ettirilerek 1969’da ‘Mahatma Gandhi’nin Toplu Eserleri’ arasında yayımlandı. Bir Bilgenin Maneviyatla İlgili Düşünceleri ve Gita’yla İlgili Konuşmaları
Bu eser, Gita’nın tefsiriyle beraber Gandhi’nin Gita hakkındaki düşüncelerini de içinde barındırıyor.. Bir yazarın dediği gibi ‘Gita’nın kendine has bir yanı vardır: Gita’yı yıllar boyunca dinleyebilirsiniz, ama sonra öyle bir an gelir ki, sayfalarından, bir daha hiç susturamayacağınız, sessiz, fakat kulaklarınızı sağır edici bir ses ortaya çıkar’.

Hinduizm’le Tasavvuf Aynı Merkezde Buluşuyor
Bhagavad Gita’nın içinde barındırdığı hikmet, Gandhi’nin bu hikmeti sıradan hayata başarıyla uyarlayışı ve Vecihi Karadoğan’ın özenli çevirisinde birçok kavramı Türk Tasavvuf geleneğine bağlayışı, okuyuculara çok kültürlü, tek merkezli bir gönül şöleni yaşatıyor.

Bhagavad Gita, ülkesinin İngiliz boyunduruğundan kurtularak bağımsızlığını kazanması mücadelesinde liderlik yapan ve şiddete başvurmadan politik reformlar yapma yaklaşımını ortaya atan Gandhi’nin temsil ettiği düşünceyi tam olarak kavrayabilmek için iyi bir referans.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963