scorecardresearch.com BEKTAŞİ ERKANNAMESİ – 1313 TARİHLİ BİR ERKANNAME METNİ ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
BEKTAŞİ ERKANNAMESİ – 1313 TARİHLİ BİR ERKANNAME METNİ

BEKTAŞİ ERKANNAMESİ – 1313 TARİHLİ BİR ERKANNAME METNİ

Yazar : Dursun Gümüşoğlu, Rıza Yıldırım

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

“Erkan” usul, yöntem anlamına gelir, dolayısıyla Erkannameler usul ve yöntem kitabıdırlar. 25 Eylül 1895 tarihinde yeniden yazılmış olan bu “Bektâşî Erkannamesi” 19. Yüzyılın ikinci yarısında Bektâşîler arasında uygulanan ritüelleri anlatır. Metin, içerik olarak iki ana kısımdan oluşur: talibin, dervişin ya da rehberin yapması gereken işleri belirten aksiyon bölümleri ve bu işler yapılırken söylenecek ayet ya da duaları (terceman) ifade eden okuma bölümleri. Bunlar metin boyunca içiçe geçmiş durumda yer almaktadırlar. Eserde, Bektâşîler’in hilafet verme usulünü, dervişliğe kabul şeklini, Ayn-i Cem’in nasıl yapıldığını, Kemer Kuşanma’nın nasıl olduğunu, İkrar merasimi ile Çerağ yakma söndürme ritüelini en ince detaylarına kadar bulmak mümkündür. “Erkanname” tarzı eserlerin yazıldıktan sonra yarı kutsal kabul edildikleri düşünülürse, eser, sadece 19. yüzyılın ikinci yarısını değil, uzun zamana yayılan Bektâşî geleneğini yansıtan bir eser olarak görünmektedir. Bu anlamda, birçok orijinal Bektâşî tabirinin, deyişinin birinci derecede kaynağından öğrenilmesini sağlayan eser, bir Bektâşî dervişinin el kitabı hükmündedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963