scorecardresearch.com Ateistler İçin Din ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ateistler İçin Din

Ateistler İçin Din

Yazar : Alain De Botton

Sayfa Sayısı : 363

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ALAIN DE BOTTON’UN YENİ KİTABI TÜM DÜNYADAN ÖNCE İLK KEZ TÜRKÇEDE!

Modern dünyanın seküler düzeninde yaşayan insanlar dinlerle olan bağlarını ya tamamen koparmış ya da en aza indirgemişlerdir. Oysa dinlerin eğitimden sanata kibarlıktan dayanışma duygusuna uzanan çok farklı alanda geliştirdikleri yaklaşımlar, derinlikleri, güzellikleri ve özellikle de insanının duygusal dünyasının gereksinimlerini karşılamaları açısından incelenmeye değerdir. Alain de Botton, son derece ilginç bir tez ileri sürüyor: Seküler dünyanın dinlerden öğreneceği ve kendi anlayışı içinde yeniden yorumlayarak üreteceği çok farklı düzenlemeler vardır ve bu düzenlemeler sayesinde endişeli ve yalnız modern insan kendisini iyi, mutlu ve yeterli hissetmeyi başarabilir. Dinleri yepyeni bir bakış açısıyla görmek ve insanların mutluluğu için seküler dünyada onlara yer açmak hayatlarımızı derinden değiştirebilir. Dinlere ve modern hayata şaşırtıcı, yenilikçi, sarsıcı, düşündürücü bir bakış…. Alain de Botton, (20 Aralık 1969, Zürih) İsviçreli yazar ve televizyon yapımcısıdır. Harvard Üniversitesi’nde başladığı felsefe doktorasını, yazarlık kariyerine başlayabilmek için yarım bıraktı. Ağustos 2008’de Londra’nın merkezinde açılan School of Life (Hayat Okulu) adındaki kurumun kurucularındandır. Edebiyatı hayatla başarıyla harmanlayan Alain de Botton halen Londra’da yaşıyor ve günümüzün en sevilen kalemlerinden biri olmayı sürdürüyor. Alain de Botton’un yayınlanmış diğer kitapları: - Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir? - Aşk Üzerine - Öp ve Anlat - Romantik Hareket - Felsefenin Tesellisi - Seyahat Sanatı - Statü Endişesi - Mutluluğun Mimarisi - Görmek ve Fark Etmek - Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı - Havaalanında Bir Hafta“Bir ateist tanıdığımız vardı, hiçbir zaman Allah’ın adını anmazdı. Deprem olduğu gün bizdeydi, o sarsıntıda nasıl korktu, besmeleler, kelime-i şahadetler havada uçuştu, ondan sonra dine döndü…” Böyle bir ateizm eleştirisi bir tek bizim memleketimizde olur şüphesiz. İnanmıyorum ama, bir şeyler var demek de eyyam yapmaktan başka bir şey değil aslında. Şimdi meselemiz ateizmin ne olduğu değil. Çünkü Alain de Botton ateizm nedirin peşine düşmemiş kitabında. Ateistlerin bakış açısından din olugusunu yahut, bir ateiste dinleri anlatmanın peşine düşmüş Ateistler İçin Din kitabında. Daha önce bize aşkı, öpmeyi, seyahat etmeyi filozoflar aracılığıyla, Proust’un yaşamımızı nasıl değiştireceğini bizzat Proust üzerinden anlatan de Botton bu kez dinlerin zaman zaman yararlı ve hattâ ilginç olabileceğini gösteriyor bizlere. Alain de Botton hepimizin ateist olduğunu farzederek diyor ki, dirlerin kimi uygulamalarını seküler dünyaya aktarmak mümkündür ve bunu gerçekleştirdiğinizde hayat bayram olur. Büyük bir sanat koleksiyonuna sahipsiniz ve elinizdeki tabloların büyük kısmı dinî temalı büyük eserler, ama şöhretli bir ateistsiniz. Alın size ateistlerin dinden nasıl yararlanacağına bir örnek. Şaka bir yana, Alain de Botton, alıştığımız üzere eğlenceli ve bir o kadar da sarsıcı bir kitaba imza atmış.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963