scorecardresearch.com ARAŞTIRMACI – YAZARLARLA ALEVİLİK BEKTAŞİLİK SÖYLEŞİLERİ ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
ARAŞTIRMACI – YAZARLARLA ALEVİLİK BEKTAŞİLİK SÖYLEŞİLERİ

ARAŞTIRMACI – YAZARLARLA ALEVİLİK BEKTAŞİLİK SÖYLEŞİLERİ

Yazar : Ayhan Aydın

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gazeteci-yazar Ayhan Aydın’ın Türkiye’de Alevîlik-Bektâşîlik üzerine çalışan, düşünen araştırmacı-yazarlarıyla yaptığı söyleşiler birçok değerli uzmanın bakış açısını bir bütün halinde sunuyor. Özellikle her araştırmacının kendi uzmanlık alanına göre yöneltilmiş sorular birbirinden farklı meslek ve disiplin gruplarından gelen araştırmacıların Alevîlik ve Bektâşîlik üzerine sahip oldukları farklı yaklaşımları ve farklı bilgi birikimlerini ortaya çıkarıyor.
Ayhan Aydın’ın çalışmasında, İsmet Zeki Eyüboğlu, Rıza Zelyut, Abidin Özgünay, Ahmet Hezarfen gibi geniş kesimlerce tanınan isimlerin yanında yaşamını araştırmaya ve bilgiye adamış birçok yazarın Alevîlik-Bektâşîlik üzerine düşünce ve görüşlerini bulmak mümkün. Alevîlik-Bektâşîlik üzerine genel soruların dışında eser, ocaklar, dedeler, babalar, dergahlar, cem, semah gibi Alevî anlayışına dair birçok konuda derin bilgiler içeriyor. Diğer taraftan, Veli Asan’la yapılan söyleşide Tahtacılar’ın inanç ve kültür dünyaları, Refik Engin’le yapılan söyleşide Trakya’da yaşanan Alevîlik-Bektâşîlik Baki Öz’le yapılan söyleşide Osmanlı’da Alevî ayaklanmaları daha detaylı değerlendirilmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963