scorecardresearch.com Anahatlarıyla İslam Ahlakı ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anahatlarıyla İslam Ahlakı

Anahatlarıyla İslam Ahlakı

Yazar : MUSTAFA ÇAĞRICI

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : ENSAR NEŞRİYAT

Tür : Din

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Dünyamızın en mükerrer varlığı olan insan yeme-içme barınma gibi ihtiyaçlarını karşılama çabasının ötesine geçerek; manevi varlığının ihtiyaçları olan doğruya, güzele ve iyiye ulaşmanın özlemini duymakta, çabasını göstermektedir.

Ne var ki, İnsanlar, gerek psikolojik, gerekse harici bazı olumsuz sebepler yüzünden doğrunun iyinin ve güzelin ne olduğu konusunda yanlış sonuçlara varabilmektedir. İşte bu noktada, ilim ve felsefenin yanında, dinde kendi yerini almakta; akli kapasitelerini ve kudretlerini aşan hedeflere ulaşma yönünde insanlara yardımcı olmakta, akıllarını ve kalblerini aydınlatmaktadır.

İnsanlık tarihi boyunca birçok peygamberler gelmiş; doğrunun ve iyin ne olduğu konusunda insanları aydınlatmışlardır. Peygamberlerin sonuncusu olan Hz. Muhammed (s.a.) de, kendi devrinde başlamak üzere, dünya durdukça yaşayacak ve gerçeklerini koruyacak olan İslam Dini ni tebliğ etmiştir. Bu tebliğin bir parçası olan ve İslam Peygamber ile onun eğitim ve gözetiminde yetişmiş olan sahabe nin hayatında ilk ve en isabetli uygulama imkanı bulan İslam ahlakı insanların yüksek bir ahlaki hayatı tanıma ve yaşama özlemine yeterli ölçüde ve kıymette cevap verebilmekte midir? İşte, bu çalışmanın cevaplamak istediği merkezi soru budur. Çağımızda, özellikle ilim ve teknik bakımında ileri toplumlarda ahlak ve manevi alanlarda aynı ilerlemeni sağlanması, hatta bu alanlarda kaygı verici gerilemenin gözlenmesi, artık birçok zihinleri rahatsız etmekte ve kendi kültür çevreleri dışında bile çareler aramaya yöneltmekte; bizim için daha önemlisi, bu araştırmalarda İslam Dini özelikle dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

Öte yandan, Batı ilim ve teknolojisindeki süratli gelişmelerin tesiri ile sarsılarak, hayranlık ve taklit psikolojisine kapılan İslam toplumları, bu sarsıntının doğurduğu ahlaki ve sosyal problemler yanında, Batı da gözlenen daha geniş boyutlu problemlerin de etkisiyle kendine gelmeye, kendi kültür ve değerleri dünyasına dönmeye başlamış; bu suretle İslam Dini, özelikle ahlaki ve sosyal mahiyeti bakımından, gerek dünyada gerekse İslam aleminde aktüel bir inceleme konusu olma yoluna girmiştir. (...)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963