scorecardresearch.com ALLI TURNA ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
ALLI TURNA

ALLI TURNA

Yazar : MURAT KÜÇÜK

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Murat Küçük, “Bir Nefes Balkan”dan sonra bu kez Anadolu’ya, Anadolu’nun kuytu köşelerine, bilinmeyen dünyalarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor okuru. “Allı Turna” Anadolu Alevîliğinin yeşerdiği, yayıldığı ve hatta sığındığı beldelerin, yörelerin üzerinden geçiyor. Alevîliğin izlerini sürmek için yapılmış birçok seyahatin meyvesi olan eserin birinci bölümü Hacıbektaş’a ayrılmış. Kasaba sakinleriyle yapılan söyleşiler ve tarihi bilgilerle bütünleşen Hacıbektaş’a bakış, aynı zamanda canlı tanıkların dilinden Hacıbektaş hakkında bilinmeyen birçok sırrı açığa çıkarıyor.

Eserin ikinci bölümünde ise, Anadolu’nun başka yörelerindeki Alevî yerleşimler ve kutsal mekanlara dair izlenimler var. Ankara’da Hasan Dede, Eskişehir’de Seyyid Battal Gazi ve Şücaettin Veli Dergahları, Safranbolu’da Yörükköy, Harran Ovası’nda Kısas ve Dersim’de “Düzgın Bava” Anadolu yolculuğunun duraklarından. Murat Küçük, “Allı Turna”yı İstanbul yamaçlarında dolaştırmayı ihmal etmemiş, çalışmasının üçüncü bölümde Beykoz’da bir Bektâşî dergahını, Firuzköy’de Kızıldeli Sultan taliplerini, Unkapanı’nın depolarına hapsedilmiş aşıklık geleneğini dikkatli ve özenli bir bakışla bizlere yansıtıyor. “Allı Turna” kanatlarını Almanya’ya da açmış: Eserin son bölümü gurbetteki Alevîleri işliyor. Murat Küçük akıcı ve zevkli kalemiyle ve belge niteliği taşıyan fotoğraflarla Anadolu Alevîliğinin canlı coğrafyasını bizlere yaşatıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963