scorecardresearch.com Allah'ın Çocuklara Bahşettiği Haklar ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Allah'ın Çocuklara Bahşettiği Haklar

Allah'ın Çocuklara Bahşettiği Haklar

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeni yetişen nesillerin terbiyesini aile değil, devlet vazifesi olarak algılama yanlışlığı modern çağın problemlerinden. Oysa dinimizce çocuklarla ilgili meseleler, özellikle de çocuğun sahip olduğu hemen bütün haklar devlet ve mahkemelerden önce fertleri, özellikle de anne ve babaları ilgilendiriyor.

Yani çocuk haklarının neredeyse tamamı anne ve babaların uygulaması gereken ve de uygulayabilecekleri temel hükümler. Devletin vazifesi ise sınırlı. Ailenin olmadığı veya olduğu halde vazifelerini yapamadığı durumlarda devreye giriyor.
Kur’an-ı kerim “Ey iman edenler, kendinizi ve ailenizi yakıtı insan ve taşlar olan ateşten koruyun” (Tahrim 6) diye buyururken çocukların dünya ve ahirete ait hüsranlarının sorumluluğunu anne ve babalarına yükler. Anneler ve babalar kaçınılmaz olarak İslam’da çocuk hukukunu, yani “Allah’ın çocuklara bahşettiği haklar”ı en iyi şekilde öğrenmek ve uygulamakla mükelleftirler.
Prof. Dr. İbrahim Canan, sahasında çok önemli bir boşluğu dolduran ve daha önce “İslam’da Çocuk Hakları” olarak iki baskı yapan eserini ihtiyaçlarından hareketle genişleterek yeniden yayına hazırladı. Yazar, Kur’anî ve nebevî kaynaklarda “çocuk”a ilişkin bütün hükümleri ele alıp değerlendiriyor. Kitabı okuduğunuzda bir anne ya da baba olarak Allah’ın bu çok önemli emanetlerine riayet etmeyi öğrenmenin yanı sıra dinimizde çocuğa verilen önemi, gösterilen şefkati, tanınan ayrıcalıkları da görüyorsunuz.
“Çocuklarınızı çok öpün, zira her öpücük için size cennette bir derece verilir, melekler öpücüklerinizi sayarlar ve sizin için yazarlar” buyuruyor Efendimiz. Anne ve babalara çocuklara bir öpücüğe varıncaya kadar görünen her hususta eşit davranmalarını emrediyor. “Tıfıl olan (hayrı şerri birbirinden ayıramayan) çocuklarınızı dövmeyiniz diyor. Buluğa ermemiş çocuğun malının anne ve babasına haram olduğunu söylüyor.
Ve bir çocuk kimliği şekilleniyor kafanızda. Önemsenen, ciddiye alınan, değer verilen, sevilen, korunan. Ona karşı keyfi davranamayacağınız. Hakları dinen muhafaza altına alınmış.
İhlallerin insanın ahiret hayatını perişan edebileceği.
Öyle zannediyorum ki çoğu anne ve baba çocuklarına haklarını verme konusunda adil olabilirler. Bir cehaletten kurtulsalar...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963