scorecardresearch.com ALEVİ BEKTAŞİ NEFESLERİNDE DİNİ MUHTEVA ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
ALEVİ BEKTAŞİ NEFESLERİNDE DİNİ MUHTEVA

ALEVİ BEKTAŞİ NEFESLERİNDE DİNİ MUHTEVA

Yazar : Mahmut Bozçalı

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir kültürü tarih ve zaman içinde taşıyan, gelecek kuşaklara aktaran en kalıcı vasıtalardan biridir şiir ve edebiyat; bu kalıcılığın ardında şiir ve edebiyatın duyguların ve düşüncelerin özüne inmesi, kültürün ruhunu yakalaması vardır. Alevî-Bektâşî kültürünün en önemli edebi verimlerinden olan “nefesler” de Anadolu’dan Balkanlar’a kadar yayılmış Alevî-Bektâşî inanç ve duyuşunun özünü taşırlar. Dolayısıyla “nefesler” üzerine yapılmış ve yapılacak çalışmalar bizleri Alevîlik ve Bektâşîliğin gerçek özüne doğru götürecektir. Mahmut Bozçalı’nın kapsamlı çalışması, bu edebiyatın temeli olan Hacı Bektaş Veli’nin ve tesis ettiği Bektâşîliğin temel değerlerini verdikten sonra, Bektâşî-Alevî şairlerin şiirlerinden örnekler veriyor ve bu şiirlerin satıraralarındaki anlamları okuyor.

Abdal Musa’dan Nesimi’ye, Pir Sultan Abdal’dan Şah İsmail’e, Balım Sultan’dan Aşık Veysel’e birçok şairin tanıtıldığı çalışmada, Alevî-Bektâşî şiirinin, nefes, gülbank, terceman, devriye, mersiye gibi türleri tanıtılıp örneklendiriliyor. Daha sonra Alevî-Bektâşî nefeslerindeki tasavvufi-dini muhteva yakından incelenerek okura zengin bir edebi ve kültürel çerçeve sunuluyor.

Aşıkların sema döner
Kırkbudak’ta şem’a yanar
Dolusun içenler kanar
Hünkar Hacı Bektaş Veli

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963