scorecardresearch.com Akademisyenlerle Alevilik – Bektaşilik Söyleşileri ve Tüm Din Kitapları Radikal Kitap'ta!
Akademisyenlerle Alevilik – Bektaşilik Söyleşileri

Akademisyenlerle Alevilik – Bektaşilik Söyleşileri

Yazar : Ayhan Aydın

Sayfa Sayısı : 270

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Din

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Gazeteci-yazar Ayhan Aydın’ın Türkiye’nin alanında uzman akademisyenleriyle yaptığı Alevîlik-Bektâşîlik söyleşileri okura hem bir bilimadamının hayat boyu edindiği bilgi ve düşünceleri kısa ve öz biçimde edinme imkanı veriyor, hem de birçok bilimadamının düşüncelerini birarada sunmasıyla farklı görüş ve düşünceleri birlikte öğrenme imkanı sağlıyor. Alevîlik ve Bektâşîliğin tarihine, inanç ve kültür dünyasına, edebiyat ve ritüellerine dair çok zengin bir bilgi birikimini taşıyan Ayhan Aydın’ın çalışması, 15 akademisyenle yapılan söyleşilerden oluşuyor.
 • Söyleşiler Hacettepe Üni.den Ahmet Yaşar Ocak, Harvard Üni.den Cemal Kafadar, Muğla Üni.den Ethem Ruhi Fığlalı, Strasburg Üni.den İrene Melikoff, Bilgi Üni.den Niyazi Öktem, İstanbul Üni.den Toktamış Ateş, Bedri Noyan, Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, 9 Eylül Üni. eski dekanı Mehmet Aydın ve Yaşar Nuri Öztürk gibi tanınmış isimlerle yapılmış. Eserde, “Alevîlik-Bektâşîlik nedir? Ne değildir? Alevî-Bektâşî kimdir? Bir Bektâşî İslamiyet’i nasıl yorumlar? Bulgaristan’da yaşayan bir Alevîyle, Türkiye’de yaşayan bir Alevînin anlayışı nerelerde benzeşir, nerelerde farklılaşır? Alevîliğin kültürel sanatsal boyutları nelerdir? Alevîliğin geleceği nasıl olacaktır?” vb. birçok temel sorunun cevabı aranıyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963