scorecardresearch.com TÜRBAN SORUNU? ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
TÜRBAN SORUNU?

TÜRBAN SORUNU?

Yazar : Hikmet Kırık

Sayfa Sayısı : 235

Yayınevi : SALYANGOZ YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Demokratik toplumda kamusal alanın konumu ve işlevi nedir?
Kamusal alan neresidir? Cumhurbaşkanlığı köşkü ya da mahkeme salonu kamusal alan mıdır?
Türban bir inanç ve toplumsal ahlak sorunu mudur, yoksa kimlik ve özgürlük sorunu mu?
Örtünme kadının cinsel obje haline gelmesini engelleyebilir mi?
Oryantalist edebiyatta örtünen kadının bir cinsel arzu nesnesi olmasının sebebi nedir?
Anayasa Mahkemesi ve AİHM''nin yasaklama kararları demokratik toplumun gereği ilkesiyle ne ölçüde bağdaşabilir?
Üniversitelerde örtünme yasağı demokrasiyle bağdaşır mı?
Türban sorununun çözümü için aydınlara düşen görev nedir?

Hikmet Kırık, Osmanlı''dan günümüze kamusal alanın Türkiye''deki macerasını araştırdığı çalışmasında, örtünme sorununa bambaşka bir yaklaşım getiriyor ve yukarıdaki sorulara cevap arıyor. Örtünme sorununu anlamak için, güncel politik kaygıların ötesine geçerek, tarihsel, bilimsel ve felsefi bir bakış açısıyla daha derinlikli bir değerlendirme yapmak şart. Aksi takdirde türban tartışması, bir tribün kavgasından ibaret kalıyor. Bu kitap, bu dar çerçeveyi aşmak için bir başlangıç niteliğinde.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963