scorecardresearch.com Şeytan'ın Sözlüğü ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şeytan'ın Sözlüğü

Şeytan'ın Sözlüğü

Yazar : Ambrose Bıerce

Sayfa Sayısı : 320

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


DÜNYAYA BAMBAŞKA GÖZLERLE BAKMAYI SEVENLER İÇİN EŞSİZ BİR ÇALIŞMA…
CADI, (1) Şeytanla aynı kötülük liginde yer alan, herhangi bir çirkin ve tiksindirici yaşlı kadındır. (2) Kötülükte şeytandan bir öndeki ligde yer alan, güzel ve çekici bir genç kadındır.
SÖZLÜK, Dilin gelişimini engelleyen ve onu zorlaştırıp, sabitleyen kötü niyetli edebi araç. Ancak bu sözlük en işe yarar çalışmadır.
TELEFON, Tatsız bir kimseyi uzakta tutmanın bazı avantajlarını yürürlükten kaldıran bir şeytan icadı.
YIL, Üç yüz atmış beş hayal kırıklığından oluşan bir dönem.
1881 yılından başlayarak 1906 yılına kadar haftalık bir gazetede maddeler halinde yayınlanan Şeytan''ın Sözlüğü''nün, yayınlandığı dönemin koşulları ele alındığında o dönem için çok sarsıcı olduğunu görmek hiç de zor değil; ancak Bierce''ın başarısı o dönemle kısıtlı kalmayıp günümüz içinde hâlâ geçerliliğini koruyan ve tabulaşmış birçok başlığa açıktan, hiç çekinmeden saldırısını sürdürüyor olmasıdır. Bierce, sözcük oyunlarıyla hedefi kavramımızı sağlarken, ince ince söz giydirmelerle o hedefin zannedilenden çok daha güçsüz olduğunu okuyucunun gözleri önüne seriyor. Dünyaya bambaşka gözlerle bakmayı sevenler için eşsiz bir çalışma…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963