scorecardresearch.com Patrikhane Ve Ekümeniklik ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Patrikhane Ve Ekümeniklik

Patrikhane Ve Ekümeniklik

Yazar : null

Yayınevi : Kaynak Yayınları

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Prof. Niyazi Berkes, bu kitapta, Patrikhane''nin Bizans''tan günümüze kadarki serüvenini ele aldıktan sonra, dikkatleri özellikle onun Osmanlı''nın sömürgeleştirilmesi sürecindeki olumsuz rolüne çekiyor. Patrikliğin Kemalist Devrim''le ortadan kaldırılan olumsuz rollerinin, Cumhuriyet Devrimi''nin 1940''lardan başlayarak karşıdevrime dönüştürülmesi sürecinde Batı destekli İslami irtica ile birlikte nasıl canlandığını ortaya koyuyor. Kitaptan bazı konu başlıkları şunlardır: Osmanlı İmparatorluğu ve Ortodoks Kilisesi... Osmanlı''nın Bizans Kilisesi''ne Hayat Aşısı... Hıristiyan Mezhepleri... Kavgalarının Osmanlı Devleti''ne Etkileri... Megalo İdea''nın Doğuşu... Yunan Milliyetçiliği ve Ortodoks Kilisesi... Atatürk Türkiye''sinde Ekümenik Patriklik... Kıbrıs ve Ortodoks Kilisesi... Rum Milliyetçiliği, Sömürgeciliğin Aracıdır... Saldırgan Kilise Milliyetçiliği... 1940 Sonrası: Yobazlarla Papazların Perende Atma Devri... İstanbul Üzerindeki Haç Resmi... Ortodoks Halifeliğine Paydos!... Yobaz İçeride, Papaz Dışarıda... Panortodoks Kongresi... (Arka Kapak)

14.0x20.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963