scorecardresearch.com Hukuk Usulü ve Sünnet - (Kur'an'ı Anlama ve Uygulama Metodu) ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hukuk Usulü ve Sünnet - (Kur'an'ı Anlama ve Uygulama Metodu)

Hukuk Usulü ve Sünnet - (Kur'an'ı Anlama ve Uygulama Metodu)

Yazar : Sadık Türkmen

Sayfa Sayısı : 550

Yayınevi : SADIK TÜRKMEN YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir iş yapacağımız zaman, Kur'an böyle söylüyor, Hadis böyle söylüyor dersek, olur ki hatalı anlamış ve hatalı uygulamış olabiliriz; dolayısıyla insanlar Kur'an ve Sünnete yanlış bakabilirler. Bu nedenle şöyle söylenmesi tercih edildi: "Bu benim fıkhımdır/anlayışımdır/görüşümdür". Ben kendi fıkhıma göre hare­ket ediyorum. Benim fıkhım (anlayışım) hatalı da olabilir, doğru da olabilir. Zira her müslüman Kuran ve Sünnet'i okur. Ve okuduklarından bir şeyler anlar. Anladıkları ile hareket eder. Hatalı anlayışlar kişiye maledilir. Güzel, örnek anla­yışlar ve hareketler kaynağını Kur'an ve Sünneften alıyor olarak, insanların gün­deminde yerini alır.
usûl arapça bir kelimedir. Asi kelimesinin çoğuludur. Asıllar, esaslar, temel bilgiler, temel kurallar, kolaylaştırıcı kurallar manâsına gelir. Kişi temel bilgileri öncelikle öğrenirse, detay bilgileri kolayca elde eder. Metod/metot fransızca bir kelimedir. Metod: Belirli bir hedefe gitmek için yolculuğun başlangıç noktasın­dan hedefine kadar gidilecek güzergâhı açık, net ve belirgin biçimde ortaya koyan yol haritası demektir. Yapılması çok zor olan işler, metod öğrenmekle ko­layca yapılabilir hâle gelir.
Kuran bizleri "Evrensel (Yurt'ta Barış, Cihanda Barış doğrultusunda) Bir Medeniyet" kurmaya yönlendirmektedir. Evrensel bir medeniyetin nasıl kurulacağının metodunu Kur'an bizlere bildirmektedir.
İçtihat ise her aşamada vardır. İlk inen beş ayeti (Alak Sûresi'nin ilk beş ayetini) okuyunuz. Burada "OKU" teklifi yer alıyor. Bu oku teklifi ile ilk kastedi­lenin "indirilen ayeti oku" olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak siz "Oku" teklifini daha detaya indirecek olursanız, kâinatı oku, kâinatı anlatan bilim ki­taplarını da oku olarak detay bir anlayış elde edebilirsiniz. İşte bu anlayışınız demek, içtihad yaptınız demektir. İçtihadınız doğru da olabilir, hatalı da olabilir. Sizi bağlar. Ancak herkes oku teklifi ile "ayetleri oku" teklifi yapıldığına inanmak durumundadır. "Ayetleri oku" teklifine inanmaz ise, inkâr etmiş olur, lâkin sizin içtihadınıza inanmaz ise kâfir sayılmaz. Ancak daha sonra gelecek ayetlerde, kâinatı araştırma, bilim oluşturma ile ilgili açık teklifler geliyor. Bu teklifleri inkâr eden kâfir olur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963