scorecardresearch.com Horasan Erenleri ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Horasan Erenleri

Horasan Erenleri

Yazar : Mehmet Hakan Alşan

Sayfa Sayısı : 588

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

‘Anlattığım senin hikâyen…'' Cemil Meriç Bu kitap; Sünnîsiyle, Alevîsiyle, Caferîsiyle, Bektâşîsiyle, sağcısıyla, solcusuyla, Atatürkçüsüyle, liberaliyle,muhâfazakârıyla, Yörüğüyle, Lazıyla, Kürdüyle, Çerkeziyle, kendi hikâyemiz? Bir millet düşünün ki, ‘Horasan Şâhı'' olarak tanınan ve Hz.Muhammed''in 8. göbekten torunu olan İmâm-ı Aliyy''ûl Rızâ vesilesiyle İslâmiyet''i kabûl etmiş. Bir millet düşünün ki, yine Hz.Muhammed''in 11. göbekten torunu olan İmâm-ı Hasan''ûl Askerî''ye, ‘bizden'' mânâsına gelen ‘Askerî'' adını vererek daimâ ehl-i beyti zâlimlere karşı korumuş. Bir millet düşünün ki, ‘Muhammed, Ali, Hasan, Hüseyin'' isimlerini çocuklarına vererek, Hz.Muhammed''in evlatlarını ve torunlarını kendi evlâdı gibi sevmiş. Bir millet düşünün ki, Horasan Mektebi''nde erenler yetiştirerek Yesevî Ocağı''nı kurmuş ardından da Anadolu''yu yurt edinmiş. Bir millet düşünün ki, Abdalân-ı Rûm (Anadolu Abdalları) ile halkınamânevî rehberlik yapmış. Bir Millet düşünün ki, Gaziyân-ı Rûm(Anadolu Gazîleri) ile serhât boylarında nice fetihler gerçekleştirmiş. Birmillet düşünün ki, Ahîyân-ı Rûm (Anadolu Sanatkârları) ile bu topraklardaticâreti canlandırmış ve sanata değer vererek, Anadolu''yu yeniden imâr etmiş. Bir millet düşünün ki, Bacıyân-ıRûm(Anadolu Bacıları) ile nicekatliamların yarasını sarmış ve nice Horasanîler, Mevlevîler, Cevlâkîler, Bektaşîler, Haydarîler, Melâmîler, Kalenderîler, Yesevîler, Bayrâmîler, Ahîler, Alp Erenler ve Gazîler doğurarak bu toprakların asıl anası olmuş. İşte bizim hikâyemiz….

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963