scorecardresearch.com Helal Haram ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Helal Haram

Helal Haram

Yazar : İsmail Yalçın

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çekirge bütün İslam mezheplerine göre helal bir yiyecek olduğu halde ülkemizde niye iğrenç bir böcek olarak görülür?

At eti üç mezhebe göre helal, Hanefi mezhebinde tenzihen mekruh olduğu halde Orta Asya’daki Hanefi Müslümanlar onun etinden ve sütünden istifade ederken Anadolu’daki Müslümanlar niçin haram gibi telakki ederler?

Neden eşeğin evcili haram, vahşisi helaldir?

İçki ve domuz eti aynı ayetlerle aynı dozda haram kılınmışken neden içki domuz kadar necis kabul edilmez?

Sırtlan, çakal, tilki, çöl faresi, çöl kertenkelesi, tavşan ve balık dışındaki deniz hayvanlarının yenip yenmeyeceği konusundaki mezhepler arasındaki sonu gelmez tartışmaların kaynağı nedir? Müslümanlara sırtlan yemek helal mi?

Hiçbir İslami kaynakta helallik için geviş getirme ve çift tırnaklı olma bir kriter olarak zikredilmemişken halk kültürüne nasıl yerleşmiştir?

Yahudilik, Hristiyanlık, Zerdüştilik ile insanların gelenekleri ve ihtiyaçları haramı ve helali belirlemede etkili olmuş mudur?

İlk fakihlerimizin Kuran ve Sünneti anlama ve yorumlamada yaklaşımları nelerdir?

Bu kitap İslam dininde eti yenen ve yenmeyen hayvanları incelerken İslam’ı doğru anlama çabası içerisindeki hakikat araştırmacılarının birçok sorusunada cevap veriyor. Dr. İsmail Yalçın Helal-Haram ile bu alanda tüm bilinen gerçekleri yeniden tartışmaya açıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963