scorecardresearch.com Ehl-i Sünnet ve Şia'da Siyasi Düşüncenin Temelleri ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ehl-i Sünnet ve Şia'da Siyasi Düşüncenin Temelleri

Ehl-i Sünnet ve Şia'da Siyasi Düşüncenin Temelleri

Yazar : Muhammed Mescid-i Camii

Sayfa Sayısı : 308

Yayınevi : İNSAN YAYINLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeni bir siyasal İslâm dalgası, İslâm ülkelerini ve Müslümanların yaşadıkları bölgeleri kuşattığı son otuz yıl boyunca hem Şî''îleri, hem de Sünnîleri etkisi altına almıştır. Söz konusu dönemde, özellikle İran''da İslâmcılık dalgasının zirveye ulaştığı İslâm Devrimi''nin başarısından sonra, birbirine yakın olan bu iki mezhebin yeni akıma tepki gösterecekleri sanılıyordu. Ancak duygu fırtınaları durmaya başladıktan sonra, birbiriyle uyumlu bu iki mezhebin tarihî deneyimleri, fıkıh ve kelâma ilişkin ilkeleri ve psikolojik ve sosyal yapılarıyla yeni aşamayı iki farklı şekilde kat edeceği ortaya çıktı. Bu farklılık, iki değişik tarihsel deneyimle ilgili olduğu gibi, iki farklı fıkıh ve kelâm sistemiyle de ilgilidir. Yeni bir aşamadan geçmekte olan bu iki mezhebden her birinin şu anki durumu, kendi tarihsel deneyimine uygun olduğu gibi, inanç ve düşünce sistemiyle de uygunluk içerisindedir.

Burada herhangi bir tartışma ve değerlendirme yapmak ve İslâm''a ilişkin yorum ve deneyimlerden hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu ortaya koymak söz konusu olmadığı gibi, tartışmalı sorunları gündeme getirerek İslâmî birlik ve kardeşliği kuşkuya bürüyüp zayıflatmak da söz konusu değildir. Aksine burada amaç, taraflardan her birinin düşünsel, inançsal, tarihsel ve ruhsal farklılıklarını, bu farklılıkların hangi etkenler sonucu ortaya çıktığını ve hangi olay ve sonuçları beraberinde getirdiğini tarafsız ve bilim adamlığına yaraşır bir şekilde ortaya koymaktır.

Sonuç itibarıyla, söz konusu kitabın hedefi, tarafların birbirleri hakkında daha net ve belirgin bir resme sahip olmalarını; birbirlerinin fıkıh ve kelâma ilişkin zorunluluk ve sınırlılıklarını, tarihsel deneyimlerini ve inançsal yapılarını tanımalarını ve birbirlerinden beklentilerinin bu usûl, ilke, yöntem ve kapasiteye uygun olmasını sağlamaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963