scorecardresearch.com Dinler Ve Devrimler ve Tüm Din-Mitoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dinler Ve Devrimler

Dinler Ve Devrimler

Yazar : Rıza Algül

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : Din-Mitoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Önceden "Aleviliğin Sosyal Mücadeledeki Yeri" ve "Öz Kaynakları göre Alevilik" adlı kitapları yayımlanan Rıza Algül, bu yeni kitabında dine ve devrimlere ilişkin kaba bakış açılarına karşı bizi uyarıyor.

Yazar, geniş bir tarihsel ve teorik irdelemeyle bize. dinlerin ve devrimle yalnızca uzlaşmaz ve çatışmalı alanlar olmadığını gösteriyor. Dinlerin temsilciliğini yüklendikleri çıkarlara bağlı olarak, karşı devrimci işlevlerin yüklenebildikleri gibi devrimci işlevlerde yüklenebileceğini örneklerle gösteriyor. Egemenler ve gericiliğin dini ile halkın ve ilerlemenin dinsel kalıplarla kendini ortaya koyabilmesinin örnek ve nedenleriyle geniş bir şekilde tanışmamızı sağlıyor.

İnsanların maddi ve manevi yanları arasındaki diyalektik bağları gerçeğinde olduğu gibi toplumların maddi ve manevi alanları arasında karmaşık ilişkiye yeni bir açılım getiriyor.

Bu biçimleniş farklılığının tarihsel, siyasal ve teorik nedenlerine ilişik geniş bir irdeleme yapan Yazar, bu yolla geçmişte ve bugün pek çok örneği sergilenen kaba ve sekter yaklaşımlara karşı çıkıyor. Özellikle de laiklik ve Marksizm adına yapılagelen bu yanlışlıklardan hareketle, toplumsal arenada gerçekleşen istismara açık ayrışmalara da daha bilinçli bir tutum alabilmemizi sağlıyor.

Erdogan AYDIN

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963